29/11/2017 | Yazar: Kaos GL

Ankara Valiliği’nin LGBTİ etkinliklerine süresiz yasağı üzerine kurulan ‘LGBTİ+ Yasaklarını Geri Çekin Platformu’, ayrımcılığa karşı sosyal medyada ses çıkarmaya çağırıyor.

‘LGBTİ+ yasaklarını geri çekin!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara Valiliği’nin LGBTİ etkinliklerine süresiz yasağı üzerine kurulan “LGBTİ+ Yasaklarını Geri Çekin Platformu”, sosyal medyada ayrımcılığa karşı ses çıkarmaya çağırıyor.

Ankara Valiliği’nin yasağı ve ardından Bursa, İstanbul ve Kocaeli’deki keyfî yasaklara karşı kurulan LGBTİ+ Yasaklarını Geri Çekin Platformu, bugün saat 21.00’da herkesi #LGBTİYasaklanamaz hashtagi ile yasaklara karşı ses çıkarmaya davet ediyor.

Platformun kuruluş açıklaması şöyle:

LGBTİ+ etkinliklerine yönelik Ankara’da başlayan yasak diğer şehirlere yayılıyor! #LGBTİYasaklanamaz

2015 yılında yaklaşık 100 bin kişilik bir katılımın beklendiği 13’üncü İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne yönelik polis saldırısı ile başlayan ve 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile katılaşan “yasak politikası”, yaşam alanlarımızı giderek daha çok daraltır hale geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Kasım’da LGBTİ+ varoluşları gayrıahlaki bir durum olarak nitelemesinin ardından 18 Kasım’da Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama ile il genelindeki tüm LGBTİ+ etkinlikleri yasaklandı. Ankara’daki yasak ilanını İzmir, Bursa, Kocaeli ve Mardin’deki etkinliklerin iptali izledi. Şimdi ise İstanbul’da 25 Kasım -BM Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü- çerçevesince yapılacak LGBTİ+ etkinlikleri aynı tavırla yasaklandı. Bu yasaklar hükümet yanlısı karanlık gazeteler tarafından yürütülen nefret kampanyaları ile ortak bir programda ilerletildi.

Gelinen durumda Türkiye’de farklı şehirlerdeki LGBTİ+ oluşumları tarafından düzenlenen film gösterimi, sergi, forum, panel, toplantı gibi etkinlikler, illerdeki mülki idare amirlerince keyfi ve kanun dışı temellendirmelerle yasaklanmış, LGBTİ+’ların özgürlükleri, yaşam alanları ve kent hakları ellerinden alınmıştır. Özgürlüklerimizi kısıtlayan bu tavır bize gerekçe olarak “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “genel sağlık ve ahlakın korunması” ve “başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını” göstermiştir. Oysa biliyoruz ki burada ön planda tutulan “hassasiyet” yasakçı ve baskıcı zihniyetten başkasına ait değildir.

Ülkemizde ve dünyada LGBTİ+ bireylerin gerek kanun önünde gerekse günlük yaşantılarında, eğitim, sağlık, barınma, çalışma, güvenlik ve ulaşım gibi temel haklarında ayrımcılığa maruz kaldıkları su götürmez bir gerçektir. Bu gerçekten yola çıkan Türkiye’deki LGBTİ+ örgütleri, 25 yılı aşkın süredir LGBTİ+ bireylerin sosyal ve ekonomik hayatta güvenli, sağlıklı ve eşit bireyler olarak yer almaları için dernekler kanununa bağlı olarak faaliyet yürüten saygın sivil toplum kuruluşlarıdır.

İnsan haklarına, yüzyılımızın demokratik değerlerine ve toplumsal gelişmeye tamı tamına zıt düşen bu toptan yasaklar Türkiye’deki idarenin vardığı akıl dışı noktayı gözler önüne sermek için tek başına yeterlidir.

Tüm ulusal ve uluslararası kamuoyunu yaşanan bu çılgınlığın sona ermesi için ses çıkarmaya davet ediyoruz. Özgürlüklerimizi kısıtlayan, yaşam alanlarımızı elimizden alan kararların bir an önce geri çekilmesini istiyoruz! Yetkilileri hayatı normal akışına döndürmeye davet ediyoruz.

LGBTİ+ Yasaklarını Geri Çekin Platformu

 


Etiketler: medya
Nefret