25/03/2015 | Yazar: Ömer Akpınar

Malatya’da Newroz kutlamalarında vekil Altan Tan ile fotoğraf çektirmek isteyen aktivistler: ‘Kürtler, Aleviler sayılırken neden her seferinde LGBTİ’ler unutuluyor?’

‘Mesele fotoğraf değil samimiyet’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Malatya’da Newroz kutlamalarında vekil Altan Tan ile fotoğraf çektirmek isteyen aktivistler: “Bizim partimizde ayrımcılık olamaz yaklaşımından vazgeçilmeli. Kürtler, Aleviler sayılırken neden her seferinde LGBTİ’ler unutuluyor?”
 
Malatya’daki Newroz kutlamalarında HDP’li Altan Tan’ın kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) aktivistlerini reddettiği iddiası parti örgütlenmelerinde homofobi ve transfobiyle mücadeleyi gündeme taşıdı. Tan iddiaları yalanlarken, kaosGL.org Malatya’daki LGBTİ aktivistleriyle görüştü.
 
“Bayrağımızı gördükten sonra yüzünü bize dönmedi”
 
Malatya Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gençlik İnisiyatifi’nden Enes, Newroz kutlamasında yaşananları şu sözlerle anlattı:
 
“Halkların Demokratik Partisi’nin daveti üzerine bayraklarımızla 15 kişi gittik Newroz kutlamalarına. Katılan grupların isimleri tek tek anons edilirken bizi anons etmediler. Bunu iletmemizin ardından anonsu bizim için tekrar yaptılar.”
 
“Anonstan sonra Altan Tan konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Bayrağımızı gördükten sonra yüzünü bizim olduğumuz yana bir daha dönmedi. Kürsüden indikten sonra herkes gibi biz de kendisiyle fotoğraf çektirmek istedik. 6-7 kişi gittik yanına. Bayraklarımızı diğer arkadaşlarımıza verdiğimizi görünce bize ‘ben sizlerle fotoğraf çektiremem’ dedi.”
 
“HDP’yi yıpratma gibi bir amacımız olamaz”
 
LGBTİ inisiyatifinden Emir ise siyasî partilerden samimiyet beklediklerini paylaştı:
 
 
“Biz yalan söylemiyoruz, bu kadar üzerimize geliyorlar çünkü inanmak istemiyorlar. Ama bu sadece Malatya’da olan bir şey değil. Bizim HDP’yi yıpratma gibi bir amacımız olamaz, HDP ile bir sorunumuz yok, ortak etkinlikler yapıyoruz.”
 
“Biz sadece vekillerden LGBTİ haklarını daha çok dillendirmelerini istiyoruz. Kürtler, Aleviler sayılırken neden her seferinde LGBTİ’ler unutuluyor? Mesele fotoğraf değil, samimiyet.” 

Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret