12/10/2017 | Yazar: Kaos GL

Yaşarken yazmıyorlar, ölünce de iki satırla geçiştiriyorlar’, ‘Hayatımız şiddetten ibaret değil’, ‘Kuaför bahane, sohbet şahane’

‘Öldükten sonra değil, yaşarken bizi yazın!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat’ta KaosGL.org editörü Yıldız Tar’ın yürüttüğü haber yazma atölyesi yapıldı. Katılımcıların birbirleriyle röportaj yaptığı atölyeden başlıklar: ‘Yaşarken yazmıyorlar, ölünce de iki satırla geçiştiriyorlar’, ‘Hayatımız şiddetten ibaret değil’, ‘Kuaför bahane, sohbet şahane’

Pembe Hayat’ın transların kapasitelerini güçlendirmek için düzenlediği atölyeler dizisi kapsamında Kaos GL’nin Medya Okulu translarla buluştu.

KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar, dün (11 Ekim) Pembe Hayat Derneği’nde transların katılımıyla haber yazma ve medya atölyesi düzenledi.

“Haber denen şey bizim hikayemiz”

Yirmiye yakın transın katıldığı atölyenin başlangıcında Pembehayat.org editörü Demhat Aksoy, Trans Kamp’ta düzenlenen ilk haber yazma atölyesinin ardından gelen talep üzerine bu atölyenin yapıldığını hatırlattı. Ardından Yıldız Tar sunumuna “Haber nedir” sorusuyla başladı. Belli sorulara cevap veren, bir olayı gerçeğe bağlı bir şekilde aktaran metinlerin haber olabileceğini belirten Tar, “Haber deyince aklımıza gelen büyük olayları unutalım. Hepimizin hayatı haber, yazı, söyleşi hangi formatla olursa olsun anlatılmaya değer” dedi.

“Kim, nerede, ne zaman, ne, neden, nasıl” oyunu

Atölye, 5N1K sorularına yanıt aranan, “Kim, nerede, ne zaman, ne, neden, nasıl” oyunuyla devam etti. Katılımcılar kendilerine verilen kağıtlara bu soruların yanıtlarını yazdı. Ardından yanıtlar üzerinden bu unsurlara haberde nasıl yer verilebileceği tartışıldı.

Atölyenin ikinci kısmında haberin unsurları, haber metninin taşıması gereken nitelikler konuşuldu.

“Habercilik fotoğrafın ardındakini sorgulamaktır”

Yıldız Tar, “Köpek bir insanı ısırdığında haber olmaz ama insan köpeği ısırdığında haber olur” ifadesini eleştirerek, “Bir köpek bir insanı durduk yere ısırmaz. Habercilik görünen fotoğrafa bakmak değil fotoğrafın ardındakini sorgulamaktır. ‘O köpeğe kötü muamele mi yapıldı? İnsanlar zulüm mü etti? Başından neler geçti ki ısırdı?’ gibi soruları sormaktır” şeklinde konuştu.

“Yaşarken yazmıyorlar, ölünce de iki satırla geçiştiriyorlar”

Manşet, spot ve haber metninin nasıl olabileceğinin aktarıldığı atölyede katılımcılar trans kadınların bugüne kadar medyada nasıl yer aldığı sorusunu şöyle yanıtladı:

*Gerçeği yansıtmayan, çarpıtan ‘travesti terörü’ haberleri

*Ölümlerin ardından gelen destek haberleri

Katılımcılardan biri nefret cinayetlerinin ardından yapılan kısa haberleri eleştirerek, “Yaşarken yazmıyorlar, ölünce de iki satırla geçiştiriyorlar” dedi.

Yıldız Tar, “Bizim burada yapabileceğimiz şey biraz da kendi haberimizi yazarak medyayı dönüştürmek. Kendi yaşadıklarımızı kendimiz yazmazsak görünür olamayız” dedi.

“Hayatımız şiddetten ibaret olmamalı”

Atölyede trans kadınların medyada sürekli şiddet ile görünür olması da eleştirildi ve katılımcılar nasıl görünür olmak istediklerini anlattı:

“Ben bir sanatçıysam, trans sanatçı olarak görünür olmak istiyorum.

“Zenginsem ve tüm translara iş sağladığımda bunun haberi duyulsun isterdim.

“Engelli trans arkadaşları bilgilendirmek isterdim.

“Seks işçileri sendikası talebimin medyada yer almasını isterim.

“Bunların yanında günlük hayatımdaki şeyleri anlatabilmek isterdim. Beş tane çocuğum var onlara bakıyorum.

“Bir filmde translar muhakkak dövülen, darp, edilen kişiler olarak gösteriliyor. Bunları yaşıyoruz, doğru ama bunlar dışında da çok şey yaşıyoruz. Bu algıyı değiştirmek istiyorum aslında. Oysa bir filmde sanatçı bir transın hayatı yansıtılsa, ailesiyle görüşen translar gösterilse çok daha iyi olmaz mı? Hep kötü yönlerden bahsediliyor.”

Katılımcılar röportaj yaptı

Atölyenin son kısmında tüm bu konuşulanlar ışığında katılımcılar birbirleriyle röportaj yaptı ve şiddet hikayeleri dışında ‘güzel bir gün’lerini aktardılar. Görüşmelerin ardından katılımcılar sırayla röportajlarını okudu.

Röportajların bazılarına önerilen başlıklar şöyleydi:

*Kuaför bahane, sohbet şahane

*Herkese hayvan sevgisi aşılamak isterdim

*Geldiği gibi gidiyor

*Okumam engellenmese veteriner olurdum

*Bir transın günlüğü

Atölye sosyal medya diline ilişkin tartışmayla sonlandı.

 


Etiketler: medya
Nefret