31/08/2015 | Yazar: Sultan Keleş

HDP, Osmaniye Cezaevi’ndeki işkenceyi İçişleri Bakanı’na sordu: ‘Sorumlular hakkında soruşturma açacak mısınız?’

‘Sakın uyumayın, bir gün gelip kafanıza sıkacağız’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

HDP, Osmaniye Cezaevi’ndeki işkenceyi İçişleri Bakanı'na sordu: “Sorumlular hakkında soruşturma açacak mısınız?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Leyla Güven, Osmaniye Cezaevi’nde gerçekleşen işkenceye dair İçişleri Bakanı Selami Altınok’a soru önergesi verdi.

Güven, geçtiğimiz günlerde Urfa genelinde başlatılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınan Mehmet Naci Yılmaz, Sedat Aydın, Ömer Kılınç ve Murat Abir’in gözaltı sürecinde insanlık dışı, onur kırıcı muamelelere maruz bırakıldığı, suçu kabul ettirme maksatlı ağır işkenceler gördüklerini ifade ettiği önergesinde, avukat beyanı ve hastaneden alınan adli tıp raporu ile işkencenin tespit edildiğini vurguladı.

“Savaş çıkarsa ilk sizi öldüreceğiz”

Güven, tutsakların tutuklu yargılanmak üzere Osmaniye T tipi cezaevine gönderildiklerine, cezaevi jandarma kabul yerinde yeniden işkenceye uğradıklarına, ayrı odalara alınarak devam edilen işkence ile birlikte isnat edilen suç ile ilgili hukuksuz bir şekilde sorguya alındıklarına dikkat çekti. Tutsakların avukatlarına verdikleri beyanlarında da ağır işkence süresince ‘Sakın uyumayın, bir gün gelip kafanıza sıkacağız', 'Bilin ki savaş çıkarsa ilk sizi içeride öldüreceğiz' şeklinde tehdit edilerek, ağır psikolojik işkenceye maruz bırakıldıklarını da belirtti.

Güven, şunları da kaydetti: “Suçu sabit olmayan ve tutuklu yargılanmak üzere cezaevinde bulundurulacak olan yurttaşları, gardiyanlara teslim ederken Jandarma görevlilerinin 'Bunlar polis katilleridir, ona göre. Sonra yine dövmeye geleceğiz bunları', 'Bunları haftada bir hastaneye avukata götüreceğiz bahanesiyle dışarı çıkarıp dövmeye götürürüz' şeklinde sabit olmayan bir suç üzerinden keyfi cezalandırma yoluna gittikleri yine avukatlarına yaptıkları beyan neticesinde tespit edilmiştir. Adı geçen yurttaşlarımızın uğradıkları insanlık dışı muamele ve ağır işkence, kendilerini parmak izi odasına götüren gardiyanlar tarafından devam ettirilmiş, ayrıca ince arama yöntemi adı altında onur kırıcı muameleye maruz bırakılmışlardır.”

“Soruşturma açacak mısınız?”

HDP'li Güven, Bakan Altınok’un şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Çıkarıldıkları mahkeme neticesinde tutuklu yargılanmak üzere cezaevine sevk edilen yurttaşlarımızın Osmaniye T Tipi Cezaevi'ne nakilleri esnasında cezaevi jandarma görevlilerince sorgulanmasının yasal bir dayanağı var mıdır?

“Tutuklamayı koruma tedbirinden ziyade bir peşin ceza şeklinde kabul eden bu keyfi uygulamalar Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

“Adı geçen yurttaşlarımızın tabi tutuldukları hukuksuz sorgulama ve uğradıkları işkence konusunda sorumluluğu bulunan Jandarma Komutanlığı ve Osmaniye T Tipi Cezaevi'nde görevli ve yetkili kişilerin belirlenmesi ve haklarında gereken yasal işlemlerin uygulanması hususunda kapsamlı bir inceleme, soruşturma ve sair işlem başlatılacak mıdır?

“Adı geçen yurttaşlarımızı, vuku bulması durumunda öldürülmekle tehdit edildikleri 'savaş' hangi savaştır? Jandarma Komutanının gelecekte ortaya çıkması ihtimali üzerinden tehditlerde bulunduğu 'savaş' ile ilgili Bakanlığınızın Jandarma Genel Komutanlığı ve diğer ilgili kurumlara bir beyanı ve bilgilendirmesi olmuş mudur? Şayet olmuşsa bu 'savaş' durumunu kamuoyu ile de paylaşacak mısınız?

“Ayrıntıları ile açıklamış olduğumuz söz konusu olayda tabi tutuldukları muamele ve tehditlerden kaynaklı adı geçen tutuklu yurttaşlarımızın net olarak tehlike altında olan can güvenliklerinin sağlanması amacıyla ne tür tedbirler alınacaktır?

“Son zamanlarda yaygınlaşmasıyla çok vahim sonuçları beraberinde getirecek olan bir insanlık suçu olan işkencenin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması amacıyla bir çalışma başlatacak mısınız?”


Etiketler: insan hakları
İstihdam