11/07/2017 | Yazar: Kaos GL

Gözaltına alınan insan hakları savunucularının durumu ve katıldıkları toplantı ile ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek için İHD’de basın toplantısı düzenlendi.

‘Savunucuların masumiyet karinesi ihlal edilerek, iftira suçu işlenerek haber yayınlandı’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gözaltına alınan insan hakları savunucularının durumu ve katıldıkları toplantı ile ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek için İHD’de basın toplantısı düzenlendi.

5 Temmuz 2017 günü İstanbul Büyükada'da gözaltına alınan ve halen gözaltında tutulan insan hakları savunucularının durumu ve katıldıkları toplantı ile ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek için bugün (11 Temmuz) saat 11.00'da İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın toplantısı yapıldı.

Toplantı Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği ortaklığında düzenledi.

İkinci kez yedi gün ek gözaltı süresi alındı

Basın toplantısında savunucuların en geç 12 Temmuz Çarşamba günü 14:30’dan önce ifade ve savunmaları alınmak üzere adliyeye sevkleri beklendiği açıklandı. Ancak bu ifadelerden birkaç saat sonra soruşturmayı yürüten İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Can Tuncay ikinci kez yedi gün ek gözaltı süresi aldığını açıklandı.

Toplantı baskın ve gözaltı sırasında gerçekleşen hak ihlallerinin sıralanması ile başladı

Basın toplantısı savunucuların gözaltı sürecinde yaşadığı hak ihlallerinin sıralanmasıyla başladı. Baskın sırasında el konulan, savunucuların şahsi eşyalarını tespit etmeye yönelik hiçbir işlem yapılmadığı, gözaltı ile ilgili savunucuların en yakınlarının dahi bilgilendirilmediği ve avukatları ile görüştürülmediği, savunucuların gözaltına alındığının tesadüfen öğrenildiği ve tam olarak nerede tutulduklarının açıklanmadığı, hangi isnatla gözaltına alındıklarının gizlendiğine dikkat çekildi.

“Savunucuların masumiyet karinesi ihlal edilerek iftira suçu işlenerek haber yayınlandı”

İHD’de düzenlenen basın toplantısında ayrıca, dosyada gizlilik kararı bulunmasına rağmen, sosyal medya ve merkez medyada, gözaltına alınanlara karşı masumiyet karinesi ve gizlilik kararı ihlal edilerek ve iftira suçu işlenerek fütursuzca bir karalama kampanyası yürütüldüğüne dikkat çekildi. Yapılan açıklama “Birtakım medya organları, yıllardır tüm çalışmaları meşru ve aleni olan, yasal kurumlar çerçevesinde faaliyetler yürüten insan hakları savunucularının ‘casusluk’ yaparak hükümete karşı bir komplo kurmak amacıyla gizli olarak toplandıklarına dair yalan ve temelsiz ithamları gözaltına alındıkları günden itibaren her gün ısrarla sürdürmektedirler” ifadelerini kullandı.

“İnsan hakları savunusunu güçlendirmeye yönelik çalışma ve yayınlar, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de yapılmaktadır”

Gözaltına alınan insan hakları savunucularının gerçekleştirmek üzere buluştukları toplantının amacını da “İnsan hakları savunusunu güçlendirmeye yönelik çalışma ve yayınlar, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de yapılmaktadır. Bu minvalde İnsan Hakları Ortak Platformu, İHOP’un kurucusu ve üyesi olan kurumların, hak temelli çalışan sayısız kuruluşun birçok çalışması bulunmaktadır” ifadeleri ile açıklandı.

Basın toplantısı ayrıca, halen gözaltında tutulan savunucuların İnsan hakları savunucularının korunması kapsamında bir araya geldiği etkinliğin düzenlenme süreci, katılımcıların nasıl belirlendiği, tarihin nasıl seçildiği, çalışma yeri ve kaynak sağlayıcı hakkındaki ayrıntılı bilgileri kamuoyuna açıkladı.

Ne olmuştu?

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak üzere Büyükada’da bir araya gelen insan hakları savunucuları 5 Temmuz Çarşamba günü kaldıkları otelde gözaltına alındı ve “silahlı terör örgütüne üyelik”le suçlanarak haklarında yedi gün gözaltı kararı çıkarıldı.  


Etiketler: insan hakları
Nefret