01/12/2017 | Yazar: Kaos GL

ERA-LGBTİ: Yerel yönetimler, LGBTİ+ gruplarınca düzenlenen her türlü etkinliği yasaklayarak temel insan haklarını ihlal eden yasadışı gerekçelerle endişe verici adımlar atıyorlar.

‘Türkiye’de LGBTİ+ etkinliklerine konulan yasağın geri çekmesini talep ediyoruz’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ERA-LGBTİ: Yerel yönetimler, LGBTİ+ gruplarınca düzenlenen her türlü etkinliği yasaklayarak temel insan haklarını ihlal eden yasadışı gerekçelerle endişe verici adımlar atıyorlar.

Batı Balkanlar ve Türkiye’den LGBTİ örgütlerinin kurmuş olduğu ERA-LGBTİ, Eşit Haklar Derneği, Türkiye’deki LGBTİ+ yasaklarıyla ilgili açıklama yayınladı:

“LGBTİ’lere yönelik baskılar Kasım ayında yeni bir dönemece girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Kasım 2017 tarihinde LGBTİ+ varoluşun ahlaka aykırı olduğunu söyleyen açıklamasının ardından, Ankara Valiliği ildeki tüm LGBTİ+ etkinliklerini süresiz bir şekilde yasakladı. Bu yasağı, Türkiye’nin Burda, İzmir, Kocaeli ve Mardin gibi başka büyük şehirlerinde benzer etkinliklerin iptali izledi. 25 Kasım’da Türkiye’nin en büyük ve en kozmopolit şehri İstanbul’da da LGBTİ+ etkinlikleri yasaklandı. Ayrıca, bu yasaklara birçok farklı gazetede yer alan LGBTİ+ karşıtı haberler de eşlik etti.”

“Son iki yılda Türkiye’de, insan hakları, ifade özgürlüğü ve Haziran 2015’te İstanbul Valiliği’nin Onur Yürüyüşü’nü yasaklaması ve ardından polisin katılımcılara saldırmasıyla başlayan LGBTİ+’ların toplanma özgürlüğü konularında önemli bir gerileme yaşanıyor. O zamandan beri İstanbul’da ve diğer birçok şehirde LGBTİ+ yürüyüşleri yasaklanıyor.”

“Şu aşamada yerel yönetimler halen film gösterimi, sergi, forum, panel ve LGBTİ+ gruplarınca düzenlenen her türlü etkinliği yasaklayarak toplanma/ifade/dernekleşme özgürlüğü gibi en temel insan haklarını ihlal eden yasadışı gerekçelerle endişe verici adımlar atıyorlar. Ayrınca yetkililer, etkinliklerin yasaklanmasına “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “genel sağlık ve ahlakı koruma” ve “diğerlerinin hak ve özgürlüklerini koruma” gibi sebepler gösteriyorlar.”

“LGBTİ+ aktivistler ve örgütler, yetkililerin daha fazla yasadışı ve keyfi adım atmaya devam etmelerinden korkuyor ve böylesi eylemlerin sonuçlarından endişe ediyorlar.”

“ERA, Türkiye’deki üye örgütleri adına uluslararası toplumu temel insan haklarının bu şekilde ihlal edilmesine karşı ses çıkarmaya çağırıyor. LGBTİ+ kişilerin hakları için açıkça destek veren uluslararası kuruluşlar, LGBTİ+ örgütlerinin kendilerini özgürce ifade etmelerine izin verilmesi ve böylesi bir kararın geri alınması talebiyle Türkiye’deki yetkililerle diyaloğa girmeliler. Şunları da hatırlatmakta fayda vardır ki Türkiye, Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi, Uluslararası Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi, Sendika Özgürlüğüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına İlişkin Sözleşme gibi en önemli insan hakları mekanizmalarının ilk imzacılarındandır.”

“Türkiye’deki LGBTİ+ kişiler ve onların özgür, ilerici ve barışçıl bir toplum için onlarca yıldır süregelen emeklerine karşı tam dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Türkiye’de LGBTİ+’ların marjinalleştirilmesini doğru bulmuyor ve onların kamusal alanları talep etmek ve Türkiye yasaları ve uluslararası yasalarca garanti edilen hak ve özgürlüklerden faydalanmak için verdikleri mücadeleye katılıyoruz.”

“Uluslararası toplumun Türkiye’de LGBTİ+ etkinliklerinin yasaklanmasını geri çevirmeye yardımcı olmak için tüm acil adımları atmasını istiyoruz.”

“Eğer bu oluşumu destekliyorsanız, lütfen sosyal medya ve çalışma ağlarınızla buna karşı farkındalık yaratın ve bölgenizdeki yetkilileri bu konuda harekete geçirmeye çağırın.”


Etiketler: insan hakları
Nefret