12/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Mabel Matiz, yeni albümü Maya ile “yeni bir dönemi” başlatıyor.

Mabel’in “Maya”sı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Mabel Matiz, yeni albümü Maya ile “yeni bir dönemi” başlatıyor.

Mabel Matiz, “yeni bir dönemin başlangıcı” olarak nitelediği 4. albümünü “Maya”yı büyük bir heyecan ve mutlulukla dinleyicisine sundu. Matiz’in, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı albüm; 20 Haziran 2018 tarihinde dijital, 21 Haziran 2018 tarihinde ise fiziksel platformlarda yayınlandı.

Anadolu ezgilerinin elektronik altyapılarla, analog synth ve arpeggiator soundlarıyla birleştirildiği, yer yer 70’ler Anadolu pop ve saykodelik dünyalarına referanslar içeren; folk, synth pop, disko, trap gibi birbirinden farklı türlerin ustalıkla bir araya getirildiği albümün prodüktörlüğünü, Mabel Matiz ve Sabi Saltiel birlikte üstlendi.

Çift CD olarak yayınlanan ve CD versiyonunda intro dahil 21 parçanın yer aldığı albüm, fiziksel olarak iki farklı versiyonda dinleyenlerin beğenisine sunuldu. İmzalı digipack deluxe versiyonunda, sürpriz Mabel Matiz poster ve görselleri müzik arşivcilerini bekliyor diyebiliriz. “Maya”nın dijital versiyonunda ise 2 yepyeni şarkı daha albümde bonus track olarak yerini aldı.

Ya Bu İşler Ne

Daha önce dijital platformlarda tekli olarak yayınlanan, geçtiğimiz yılın hitlerinden “Ya Bu İşler Ne” ve bu yılın hitlerinde “Öyle Kolaysa”nın da yer aldığı albümde, 19 şarkının sözü ve müziği Mabel Matiz’e ait. Yalnızca “Sarmaşık” adlı şarkıyı, geçtiğimiz yıl yine birlikte yazdıkları “Muhbir”le oldukça ses getiren, Sıla Gençoğlu ve Mabel Matiz birlikte kaleme aldılar.

Öyle Kolaysa

Mabel Matiz’in, farklı disiplinlerden müzisyen ve yorumcuları bir araya getirerek, janrlar ve kimlikler üzeri eklektik bir bütün oluşturduğu ve anaakım Türk müziğini yeni önerilerle tanıştırdığı albüm, renkli featuring’leriyle de dikkat çekiyor. Gülden Karaböcek, elektronik kulvarın önde gelen prodüktörlerinden Ah! Kosmos ve güçlü kadın vokallerden Sibel Gürsoy, kendilerine özgü personalarıyla albümde farklı şarkılarda sanatçıya eşlik ediyorlar.

Aranjmanlarda yeni kuşağın önde gelen yenilikçi ve başarılı isimlerinden Sabi Saltiel’in ve bizzat Mabel Matiz’in yanı sıra; yine Ah! Kosmos (Başak Günak), Ambassadeurs projesiyle tanınan İngiliz prodüktör Mark Dobson ve son yıllarda özellikle Jakuzi grubuyla oldukça ses getiren besteci - prodüktör Taner Yücel’in imzaları bulunuyor. Albüme ayrıca; Korhan Futacı, Emin İnal, Tunç Çakır, Derya Türkan, Cenk Erdoğan gibi birçok önemli müzisyen enstrümanlarıyla katkıda bulundu.

Kayıtları, Zoom Music yapımcılığında Kadıköy / Moda Gevrec stüdyolarında tamamlanan ve dağıtımı DMC tarafından yapılacak olan albümün fotoğraflarını Selçuk Danyıldız çekti; sanat yönetmenliğini ve styling’ini ise Anıl Can üstlendi. Grafik tasarımı StudioPul tarafından hayata geçirilen albümün mastering çalışmaları dünyaca ünlü Sterling Sound / NY stüdyolarında Steve Fallone tarafından yapıldı.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam