05/09/2018 | Yazar: Gözde Demirbilek

CŞMD, “Öyle Değil Böyle!” projesi için üniversite öğrencilerine sordu: Mağdur suçlayıcılık nedir hiç duydun mu?

“Mağdur suçlayıcılığın ne olduğunu duymadım ama tahmin edebiliyorum” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

CŞMD, “Öyle Değil Böyle!” projesi için üniversite öğrencilerine sordu: Mağdur suçlayıcılık nedir hiç duydun mu?

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, ”Öyle Değil, Böyle: Flört Şiddetinden Güvenli İlişkilere & Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” Projesi kapsamında üniversite öğrencileriyle röportajlar gerçekleştirdi. Serinin ilk röportajı “Mağdur Suçlayıcılık” üzerine.

Öğrenciler, kampüs röportajında önce “Mağdur suçlayıcılık nedir, hiç duydun mu?” sorusuna cevap verdi. “Duymadım ama tahmin edebiliyorum. ‘O saatte neden oradaydı’ gibi şeyler olduğunu düşünüyorum”, “Genelde haber dilinde kullanılan, mağdurun suçu hakettiğini söyleyen bir dil”, “Kadınların giyimlerinden dolayı uğradıkları şiddette ortak gösterilmesi mağdur suçlayıcılıktır” cevapları öğrencilerden geldi.

İkinci soru ise “Mağdur suçlayıcılık önlenebilir mi?” oldu. Öğrenciler bu soruya “Bireysel olarak da olabilir ancak devletin bazı politikalar geliştirmesi gerekiyor”, “Medya yoluyla mümkün olabilir, iletişim fakültelerinde daha kapsamlı eğitim verilebilir”, “Bilinçlenme gerekiyor, televizyondaki haber dilinin değişmesi gerek”, “Mağdurlarla çalışan kişilere daha kapsamlı eğitim verilirse, mağdurla konuşma dili oturtulursa daha iyi olur diye düşünüyorum” cevaplarını verdi.


Etiketler: medya
İstihdam