07/12/2022 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs Derneği’nin, 25 Aralık’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde belediye başkanı adaylarının imzasına açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün ikinci imzacısı Mağusa Belediyesi TDP Adayı Umut Kadı oldu.

Mağusa Belediyesi adayı Umut Kadı, LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü imzaladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kıbrıs’ın kuzeyinde, 25 Aralık’ta 18 belediyede gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde Kuir Kıbrıs Derneği’nin belediye başkanı adaylarının imzasına açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün ikinci imzacısı Mağusa Belediyesi TDP Adayı Umut Kadı oldu.

Dernek gelişmeyi şöyle aktardı:

“7 Aralık tarihinde Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret eden Mağusa TDP Belediye Başkan adayı Umut Kadı ve Belediye Meclis üyesi adayları, dernek aktivistleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kuir Kıbrıs Derneği’nin son yıllarda yaptığı araştırma bulguları aktarılarak, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümlenmesinde yerel yönetimlerin görevleri tartışıldı. Mağusa TDP Belediye Başkan adayı Umut Kadı, ortak hassasiyetler için işbirliği yapılacağına dikkat çekti. TDP Genel Başkanı Mine Atlı, belediye başkan adaylarının imzaladığı protokollere ilişkin açıklama yaptı. Atlı, TDP’nin her zaman “insan odaklı” bir siyaset yürüttüğüne dikkat çekerek, belediye başkan adaylarının imzaladığı protokollerin oldukça memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Atlı, ilerleyen günlerde TDP listesinde bulunan 98 belediye meclisi üyesi adaylarının da bu protokolleri imzalaması için adım atacaklarını vurguladı.”

Kuir Kıbrıs Derneği, 2018 yılında başlattığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol metnini adayların imzasına açarak, kazanan adaylar ile metinde geçen maddeler üzerinden iş birliklerini hayata geçirdi. 25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaşırken, 4 yıl boyunca yaptığımız araştırmalar, sahadaki deneyimlerimiz ve tüm Dünyada giderek derinleşen homofobik, bifobik ve transfobik söylem ve tutumları göz önünde bulundurarak  yerel yönetimlerin eşitlikçi ve özgürlükçü, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesi ve LGBTİ+’ların hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirilmesi konularında sorumluluklarını hatırlatmak üzere belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” güncelleyerek, geçtiğimiz hafta belediye başkan adaylarının imzasına açılmıştı. 

İnsan haklarından taraf olan ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve çeşitliliğine saygı duyan tüm belediye başkan adayları protokolü imzalamaya ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya davet edildi. ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü 18 bölgede bulunan adaylar tarafından 16 Aralık 2022 tarihi cuma gününe kadar imzalayabilecekler.

Adayların, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’ hakkında daha detaylı bilgi almaları için Kuir Kıbrıs Derneği’ne ait websitesini ziyaret ederek veya 0542 858 58 47 no’lu dayanışma hattı üzerinden derneğe ulaşarak protokol hakkında adayların daha detaylı bilgi alabilecekler duyuruldu.


Etiketler: yaşam, kent hakkı, siyaset, dünyadan
İstihdam