28/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Ankara İdare Mahkemesi, trans kadın D.’nin evinin kapatılmasını barınma hakkına atıfla hukuka aykırı buldu.

Mahkeme: Ev kapatma hukuka aykırı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara İdare Mahkemesi, trans kadın D.’nin evinin kapatılmasını barınma hakkına atıfla hukuka aykırı buldu.

Ankara’da Çankaya Kaymakamlığı Zührevi Hastalıklar ile Mücadele Komisyonu tarafından trans seks işçisi D.’nin evi geçtiğimiz yıl ‘fuhuş yapıldığı’ iddiası ile kapatılmıştı. Pembe Hayat tarafından Komisyon kararının iptali için Ankara İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonuçlandı.

Pembehayat.org’tan Demhat Aksoy’un haberine göre mahkeme kararında barınma hakkına atıf yaparak, bir kimsenin evinin yeterli ve titiz inceleme yapılmadan kapatılmasının mümkün olamayacağını vurguladı. Gizli polis görevlendirmesi yapılarak titiz bir inceleme gerçekleştirilmeden bu idari işlemin uygulamayacağı belirtildi. Mahkeme, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne işleme dayanak belgelerini sordu. Emniyet Müdürlüğü’nün cevabi yazısında hiçbir belge düzenlenmediği tespit edildi. Bunun üzerine Mahkeme, ev kapatma işlemini hukuka aykırı bularak işlemi iptal etti.

Pembe Hayat kararı, “Söz konusu karar olumlu bir gelişme olsa dahi, bütünen barınma hakkını güvenceye almadığı için bu konuda mağduriyetlerin yaşanması hâlâ olası gözüküyor” ifadeleriyle değerlendirdi.

Antalya’da da emsal karar vardı

Antalya’da 2015 yılında verilen bir karar da ev kapatma ve mühürlemelerin barınma hakkına aykırı olduğunu söylüyordu. KaosGL.org’un haberleştirdiği dava süreci özetle şöyleydi:

Antalya’da 25 Aralık 2014’te trans kadınların yaşadıkları ev “fuhuşa yer sağlandığı” iddiası ve Antalya Valiliği Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Komisyonu Başkanlığı’nın talimatıyla mühürlendi. 30 Aralık’ta ise mühürlerin bozulduğu iddiasıyla trans kadınlar hakkında dava açıldı.

Antalya 20. Asliye ve 4. Asliye Ceza Mahkemeleri’nde görülen davalarda trans kadınlar Temmuz 2015’te “mühür bozma” suçundan beraat etti. Her iki davada da trans kadınlar, evden ayrılmak üzere olduklarını, ev mühürleme sürecinin hukuka aykırı yapıldığını, evleri mühürlenirken evde olmadıklarını ve mühürlemenin ardından evden taşındıklarını belirtti. Mahkeme heyetleri trans kadınların savunmalarını kabul etti ve beraat kararı verdi.

İlgili haber:

Mahkemeden emsal karar: İkamet edilen evler mühürlenemez!


Etiketler: insan hakları, barınma
Nefret