02/04/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Yerel ve ulusal yazılı basın, Mart ayında 84 ayrımcı söylem ve nefret söylemi içeren haber ve köşe yazısı yayımladı.

Mart’ta her gün en az 3 ayrımcı haber! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gazetelerin LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemini izlediğimiz 2020 yılının üçüncü ayında yerel ve ulusal gazetelerde toplam 84 ayrımcı söylem ve nefret söylemi tespit ettik. Bu sayı yerel ve ulusal gazetelerde her gün yaklaşık 3 LGBTİ+ ayrımcı söyleme sahip haber yayımlandığı anlamına geliyor.

Haftalık olarak izleyip, yayımladığımız gazetelerin ayrımcı söyleme sahip haber ve köşe yazılarında LGBTİ+’lar karikatürize edildi, en temel yaşam haklarına saldırıldı, hedef gösterildi ve nefret söyleminde bulunuldu.

Mart ayında hemen her gün LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi yayımlayan gazeteler ise şöyle: Doğru Haber, Kızılırmak, Akit, Anadolu’da Bugün, Kuşakkaya, Ada Postası, İstiklal, Uzun Köprü, Boğaz Vitamin, Güne Bakış, Haber Karadeniz, Yenigün Doğdu, Kilis’in Sesi, Milli Gazete, Siirt, Günebakış, Yeni Şafak, Yurt, Yeni Birlik, Şok, Milat, Sabah, İstiklal,  Yeni Dönem, Bursa Hayat, İstikbal, Van Olay, İpekyol, Referans, Yenigün Doğdu, Çukurova Barış, Kahramanmaraş Manşet, Kuzey Ekspres, Bizim Sivas, İttifak, Gazete Bir, Kadirli Postası, Diriliş Postası, Yeni Konya, Türkgün, Olay, Aydın Demokrat, Aydın Kulis, Aydın Ses, Posta Aydın, Yeni Kıroba, Denge, Manşet, Söke Ekspres, Denizli Horoz, Ayrıntılı Haber, İzmir Yenigün, Adalet, Aydın Hedef, Yeni Asya.

2020’nin ilk üç ayında nefrette birinci Akit!

Ocak ve Şubat aylarında olduğu gibi bu gazeteler arasında her hafta en az bir nefret söylemi içeren haber yayımlayan gazete ise Akit. Akit’in Mart ayında LGBTİ+’lara yönelik nefret söyleminin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Nefret söyleminde Akit’i Türkgün, Milli Gazete ve Yeni Şafak takip ediyor.

Mart ayına dair yazılı basında yer alan LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylem ve nefret söylemine dair izlemimizi okumak için:

Mart’ın ilk haftasından LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı haberler

Mart’ın ikinci haftasından LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı haberler

Mart’ın üçüncü haftasından LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı haberler

Mart’ın dördüncü haftasından LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı haberler

 


Etiketler: medya
bülten