01/03/2022 | Yazar: Kaos GL

Medya Okulu 2022’ye dört haftalık çevrimiçi programla başlıyor. Mart ayında her Perşembe yapılacak atölyelere başvurmayı unutmayın!

Medya Okulu 2022 başlıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ hakları alanında haber yazmak istiyor, ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Çok güzel röportaj fikirleriniz var ama kimle, nasıl konuşacağınızdan emin değil misiniz? Gittiğiniz, takip ettiğiniz etkinlikleri yazmak istiyor ama bir türlü başlayamıyor musunuz? Bütün bu dertlerinizin çözümü Kaos GL Medya Okulu’nda!

Kaos GL Derneği’nin her yıl internet gazetesi KaosGL.org gönüllü muhabir ve yazar ağını güçlendirmek, LGBTİ+’ları kendi hikayelerini yazmaya teşvik etmek, hak temelli haberciliği yaygınlaştırmak için düzenlediği LGBTİ+ Medya Okulu’nun dört haftalık programına kayıtlar başladı.

Gazeteciler Ahmet Buğra Tokmakoğlu, İrfan Aktan, Sibel Yükler ve Yıldız Tar’ın yürüteceği dört haftalık programda temel haber yazım teknikleri, röportajın püf noktaları, özel haberin özellikleri ve daha birçok konuda katılımcılara eğitim verilecek.

10 Mart Perşembe günü saat 19.30’da başlayacak Medya Okulu, Mart ayı boyunca her Perşembe çevrimiçi ortamda muhabir adaylarıyla bir araya gelecek. Nisan ayında ise okul katılımcıları; sağlık, ekonomi, dava, kültür sanat, spor gibi alanlarda çalışan uzman gazetecilerin konuşacağı seminerlere katılabilecek. Seminer programı, ilerleyen günlerde açıklanacak.

Medya Okulu’nu başarıyla tamamlayan katılımcılar, KaosGL.org’ta yayınlanmak üzere dosya önerilerini hazırlayacak. Haber dosyalarına telif ödenecek.

Katılımcı sayısının sınırlı olduğu okula başvurular için son tarih ise 7 Mart Pazartesi. Başvuranların tüm programa katılması ve verilen ödevleri yaparak gelmesi gerekiyor.

Başvurmak için tıklayın.

Program tarih ve akışı

1. Hafta: 10 Mart Perşembe, 19.30-21.30

Atölye yürütücüsü: İrfan Aktan

5N1K: Temel Haber Yazım Atölyesi

2. Hafta: 17 Mart Perşembe, 19.30-21.30

Atölye yürütücüsü: Ahmet Buğra Tokmakoğlu

Söyleşi ve röportaj - I

3. Hafta: 24 Mart Perşembe, 19.30-21.30

Atölye yürütücüsü: Sibel Yükler

Söyleşi ve röportaj - II

4. Hafta: 31 Mart Perşembe, 19.30-21.30

Atölye yürütücüsü: Yıldız Tar

LGBTİ+ haberciliği

medya-okulu-2022-basliyor-1

Medya Okulu nedir?

Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Medya Okulu, yazınsal çeşitli tematik alanlarda planlanmış atölyeler programıdır. Katılımcıların interaktif olarak dahil oldukları atölyelerde yazma istencinden üretimin yayınlanmasına sürecin inşasını ve etiğini tartışırlar. Haber yazma teknikleri, yaratıcı yazarlık ve video aktivizmi programın ana başlıklarıdır.

Medya Okulu neyi amaçlar?

Medya Okulu programı, kaosGL.org gönüllü muhabir ve yazarlarını bir araya getirerek LGBTİ+ kişileri yazmaya teşvik etmeyi ve ayrımcılık karşıtı medyayı çoğaltmayı hedefler. Haberini üretiminden yaratıcı yazarlığın çeşitlendirilmesine farklı alanlarda kümülatif gerçekleşen atölyelerde “herkesin yazabileceği” fikri hakimdir.

Medya Okulu nerede oluyor?

Medya Okulu programı her yıl Kaos GL Derneği tarafından çeşitli şehirler seçilerek, seçilen yerelden katılıma açık organizasyonlarla gerçekleşir.

Medya Okulu’na kimler katılabilir?

LGBTİ+ kişiler, aktivistler, yazarlar, muhabirler, çizerler ve fotoğrafçılar Medya Okulu programına katılabilir.  

Medya Okulu’na katılmanın koşulları var mı?

Yaşadığı şehirde LGBTİ+ gündemini ve etkinlikleri takip etmek, haberlerini kaosGL.org’a yazmak için gönüllü olmak okula katılmak için yeterli. Medya Okulu'na katılan kişilerden KaosGL.org'a ayda en az 3 içerik üretmelerini bekliyoruz. Daha fazla yazar, çizersiniz ona da hayır demeyiz.

Programın tamamına katılamıyorum, başvurum kabul edilir mi?

Atölyeler birbirinin devamlılığını sağladığı için programın tamamına katılabilecek başvurulara öncelik tanınır.

Medya Okulu’na daha önce katılmış biri yeniden başvurabilir mi?

Elbette başvurabilir ancak ilk defa başvuran kişilere öncelik tanınır.

Medya Okulu’na katıldıktan sonra ne olur?

Programa katılmış kişiler daha sonra Kaos GL Gönüllü Muhabir Ağı’na dahil olarak bir çalışma takvimi çıkartır. Medya ve İletişim programıyla birlikte spesifik alanlarda (örneğin: Dava İzleme, Sözlü Tarih) eğitimler düzenler. Bu eğitimlerin sonucunda Muhabir Ağı’nın küçük çalışma grupları oluşur.

Medya Okulu’na katılmayan birisi kaosGL.org’da yazabilir mi?

Tabii ki yazabilir! Medya Okulu’na katılmış olmak kaosGL.org’da yazmak için bir ön koşul değil.


Etiketler: medya
nefret