12/11/2018 | Yazar: Kaos GL

“Hikaye Anlatıcılığı” temasıyla 14-17 Aralık’ta yapılacak Kaos GL Medya Okulu’na başvurular başladı.

Medya Okulu: Hikaye anlatıcılığı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Hikaye Anlatıcılığı” temasıyla 14-17 Aralık’ta yapılacak Kaos GL Medya Okulu’na başvurular başladı.

Kaos GL Derneği’nin, internet gazetesi KaosGL.org ve Kaos GL Dergisi gönüllü muhabir ve yazar ağını güçlendirmek, LGBTİ+’ları kendi hikayelerini yazmaya teşvik etmek, hak temelli haberciliği yaygınlaştırmak için düzenlediği Medya Okulu’nun ikinci aşaması 14-17 Aralık’ta yapılacak.

“Hikaye Anlatıcılığı” temasıyla yapılacak okulun ilk gününde yazma atölyesi yapılacak. Katılımcıların hikayelerini yazmasının ardından ikinci gün bu hikayeler görselleştirilecek. Okulun üçüncü gününde ise görselleştirilen hikayeler yazılım ve programlama atölyesinde dijital ortamda yayınlanacak.

Medya Okulu’nun son gününde sözlü tarih atölyesi yapılacak. Okula katılanlar sözlü tarih atölyesinin ardından programı ilerleyen günlerde duyurulacak Sözlü Tarih Paneli’ne de katılacak.

14-17 Aralık tarihleri arasındaki etkinliğe katılmak için 19 Kasım saat 17.00’ye kadar aşağıdaki başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Başvurularda KaosGL.org gönüllü muhabir ve yazarlarına öncelik tanınacak. Etkinliğin mekan ve saat bilgileri katılımcılara mail yoluyla bildirilecek.

Başvuru formunu doldurmak için tıklayınız.

2018’de Medya Okulu

Kaos GL Medya Okulu 2018’de AdanaAntalya ve Kocaeli’de temel haber yazım teknikleri, haberin unsurlarının yanı sıra hak temelli habercilik, KaosGL.org yayın ilkeleri ve Kaos GL 2017 Medya İzleme Raporu’nu tartıştı.

Medya Okulu nedir?

Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Medya Okulu, yazınsal çeşitli tematik alanlarda planlanmış atölyeler programıdır. Katılımcıların interaktif olarak dahil oldukları atölyelerde yazma istencinden üretimin yayınlanmasına sürecin inşasını ve etiğini tartışırlar. Haber yazma teknikleri, yaratıcı yazarlık ve video aktivizmi programın ana başlıklarıdır.

Medya Okulu neyi amaçlar?

Medya Okulu programı, kaosGL.org gönüllü muhabir ve yazarlarını bir araya getirerek LGBTİ+ kişileri yazmaya teşvik etmeyi ve ayrımcılık karşıtı medyayı çoğaltmayı hedefler. Haberini üretiminden yaratıcı yazarlığın çeşitlendirilmesine farklı alanlarda kümülatif gerçekleşen atölyelerde “herkesin yazabileceği” fikri hakimdir.

Medya Okulu nerede oluyor?

Medya Okulu programı her yıl Kaos GL Derneği tarafından çeşitli şehirler seçilerek, seçilen yerelden katılıma açık organizasyonlarla gerçekleşir.

Medya Okulu’na kimler katılabilir?

LGBTİ+ kişiler, aktivistler, yazarlar, muhabirler, çizerler ve fotoğrafçılar Medya Okulu programına katılabilir.  

Medya Okulu’na katılmanın koşulları var mı?

Yaşadığı şehirde LGBTİ+ gündemini ve etkinlikleri takip etmek, haberlerini kaosGL.org’a yazmak için gönüllü olmak okula katılmak için yeterli. Medya Okulu'na katılan kişilerden KaosGL.org'a ayda en az 3 içerik üretmelerini bekliyoruz. Daha fazla yazar, çizersiniz ona da hayır demeyiz.

Programın tamamına katılamıyorum, başvurum kabul edilir mi?

Atölyeler birbirinin devamlılığını sağladığı için programın tamamına katılabilecek başvurulara öncelik tanınır.

Medya Okulu’na daha önce katılmış biri yeniden başvurabilir mi?

Elbette başvurabilir ancak ilk defa başvuran kişilere öncelik tanınır.

Medya Okulu’na katıldıktan sonra ne olur?

Programa katılmış kişiler daha sonra Kaos GL Gönüllü Muhabir Ağı’na dahil olarak bir çalışma takvimi çıkartır. Medya ve İletişim programıyla birlikte spesifik alanlarda (örneğin: Dava İzleme, Sözlü Tarih) eğitimler düzenler. Bu eğitimlerin sonucunda Muhabir Ağı’nın küçük çalışma grupları oluşur.

Medya Okulu’na katılmayan birisi kaosGL.org’da yazabilir mi?

Tabii ki yazabilir! Medya Okulu’na katılmış olmak kaosGL.org’da yazmak için bir ön koşul değil.


Etiketler: medya