12/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL 2017 Medya İzleme Raporu’na göre yazılı basında en az temsil edilen grup interseks ve biseksüeller oldu.

Medyada en az yer alanlar interseks ve biseksüeller Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL 2017 Medya İzleme Raporu’na göre yazılı basında en az temsil edilen grup interseks ve biseksüeller oldu.

İnterseks bayrağı

Kaos GL Derneği, LGBTİ’lerin gazetelerde nasıl yer aldığına ilişkin 2017 Medya İzleme Raporu’nu geçtiğimiz aylarda yayınladı. Raporda, yerel ve ulusal medyada temsilin yanı sıra gazetelere özgü veri ve yorumlar da yer alıyor.

En görünmez grup: Biseksüel ve interseksler

Her ne kadar “LGBTİ” ifadesinin kendisi tek bir kimliği işaret ediyor gibi algılansa da; yazılı basında lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks çeşitliliğinin ne ölçüde temsil edildiğine ayrıca odaklandık.

Bir yıl boyunca üretilen 2388 içeriğin büyük bir çoğunluğunda genel olarak LGBTİ ifadesi kullanıldı. Haberlerde kendisine en çok yer bulabilen grup 542 içerikle translar oldu. Ancak transların büyük çoğunlukla adli vakalar ve polis operasyonlarına ilişkin haberlerde yer aldığı gözlemlendi.

LGBTİ toplumunun içinde en görünmez gruplar ise biseksüeller ve intersekslerdi. Medyada intersekslere ilişkin sadece 31 metin yer aldı. Biseksüeller ise sadece 158 metinde yer aldı.

Rapor hakkında

Dokuz yıldır medyada LGBTİ temsilini mercek altına alan derneğin 2017 yılı raporu için araştırmayı Ali Özbaş, Aslı Alpar ve Yıldız Tar yürüttü. Raporu ise derneğin Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar yazdı.

Raporda, genel tablonun yanı sıra gazete bazlı incelemeler de yer alıyor. Yerel basın için ayrı bir başlıkla şehirlere ve o şehirlerde yayınlanan haberlere odaklanılıyor. Medya izleme araştırma sonuçlarına ilişkin sonuçların yanı sıra seçilen haberler detaylıca inceleniyor. Raporun son iki bölümünde hem LGBTİ odaklı habercilik kılavuzu hem de nefret suçu ve söylemine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

İlgili haberler:

2017’de basın LGBTİ’leri “suçlu” gösterdi

Medya İzleme Raporu online ortamda!

“Medyada LGBTİ’leri özne olarak görmeyen dil hakim”

Medya Okulu Antalya’daydı: BİZ’im de hikayemiz var!

Hürriyet gazetesi LGBTİ’leri nasıl gördü?

Bursa yerel basınında LGBTİ haberciliği

 


Etiketler: medya
Nefret