07/09/2021 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’den Yıldız Tar, MLSA TV’ye konuştu, medyada şiddet diline karşı çözümün LGBTİ+ haberciliğinin yayın politikasının temel bileşeni yapılmasından geçtiğini söyledi.

Medyada şiddet dili: Gerçeğe ve ölülere saygısızlık Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Meltem Yıldırım, 'öteki' olarak görülenlerin ölülerini dahi hedef alan ve ayrımcılığı derinleştiren medyadaki şiddet dilini hak savunucuları ile konuştu.

MLSA TV’de yayınlanan habere Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar, İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Osnabrück Üniversitesi Göç Araştırmaları ve Kültürlerarası Çalışmalar Enstitüsü’nde uzaktan misafir araştırmacı Dr. Cavidan Soykan görüş verdi.

Belli bir bölgede yaşayan LGBTİ+’lara yönelik organize linç girişimlerinde saldırıların “halkın tepkisi”, “mahallelinin rahatsızlığı” şeklinde dışlama üzerine kurulduğu örneğini veren Tar, “Dil böyle olduğu sürece, yani LGBTİ+ olmayanlar mahalle sakini, yurttaş, vatandaş, halk; LGBTİ+’larsa rahatsız olunan unsur olduğu sürece nefret saldırıları bu çerçevede meşrulaştırılıyor” dedi.

Haberin tamamını okumak için tıklayın.


Etiketler: medya
İstihdam