04/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Etkinliklerinin tehdit edildiğini duyuran Mersin Onur Haftası Komisyonu, #OnurumaDokunamazsın diyerek dayanışmaya çağırıyor.

Mersin Onur Haftası’ndan tehditlere cevap: Onuruma dokunamazsın! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Etkinliklerinin tehdit edildiğini duyuran Mersin Onur Haftası Komisyonu, #OnurumaDokunamazsın diyerek dayanışmaya çağırıyor.

Mersin Onur Haftası Komisyonu, haftaya yönelik homofobik ve transfobik tehditlere karşı sosyal medya kampanyası başlattı. “5-11 Haziran’da gerçekleştireceğimiz 3.Mersin Onur Haftası-Yürüyüşü İslamcı-gerici gruplar tarafından hedef gösterildi” diyen Komisyon, haftanın ilk gününde (5 Haziran) basın açıklaması da yapacak.

“Tehditler açık bir nefret söylemi”

Komisyon, açıklamasında çeşitli basın yayın organları ve kurumlar tarafından etkinlik yapılacak yerlerin hedef gösterildiğini belirtti:

“Milat gazetesinin yaptığı haberden sonra, İslami analiz internet gazetesinde de hedef gösterildik. Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, İHH, Beyza Piliç, MÜSİAD, AGD, Memur Sen, Cihannuma Derneği etkinlik yapacağımız mekanları ve oteli hedef alan toplu mesajları üyelerine gönderdiğini tespit ettik.

“3. Mersin Onur Haftası öncesinde İslamcı-gerici gruplar yaptıkları çağrılar ile bizi “onursuz, ahlaksız” ilan ederek yapılacak yürüyüşleri tehdit etti. Bu grupların savurduğu tehditler LGBTİ+’ların onurlu bir yaşam mücadelesine yöneltilmiş açık bir nefret söylemidir ve asla kabul edilemez.”

“Kimsenin tehdit etmeye hakkı olamaz”

Onur Yürüyüşü’nün, LGBTİ+’ların onurlu bir hayat taleplerinin simgesi olduğunu hatırlatan Komisyon açıklamasına şöyle devam etti:

“Kimsenin LGBTİ+ bireyleri ne tehdit etmeye, ne de onurlarına dil uzatmaya hakkı olamaz.

“Onur Haftası’na ve LGBTİ+’lara yönelik tehdit ve saldırı çağrıları, insan haklarının temel ilkelerini çiğneyerek ifade ve örgütlenme özgürlüğümüzü ihlali ediyor. Gerçekleştirilen hakaretlerle açıkça nefret ve ayrımcılık suçu işlenmektedir. Bu tehditler karşısında yetkililere düşen biz LGBTİ+ bireyler için adaleti ve güvenliği sağlamaktır. İnsan haklarına saygılı tutum alarak, barışçıl ve güven içinde bir Onur Haftası’nı gerçekleştirmemizi sağlaması gerekmektedir.”

Komisyon, baskı ve nefret söylemlerinin onuru savunmaktan vazgeçiremeyeceğini de vurgulayarak, “Biz bugüne kadar olduğu gibi hep varolacak, varoluşumuzu hep haykıracak ve varoluşumuzdan hep onur duyacağız” dedi.

Basın toplantısına çağrı

Gerekli hukuki sürecin başlatılacağını söyleyen Komisyon, haftanın ilk gününde basın toplantısı yapacaklarını duyurdu:

“Yapılan tehditlere ve nefret söylemlerine karşı hakkımızı savunacağız ve gerekli hukuki süreci başlatacağız.

“Yapacağımız suç duyurusunun ardından 5 Haziran Pazartesi günü Mersin Eğitim Sen şubesinde saat 12.00’da konuyla ilgili basın toplantısı gerçekleştireceğiz. Tüm insan hakları savunucularını dayanışmaya bekliyoruz.

“Şehirlerin kuytularında değil her yerindeyiz “Alışın, Burdayız!””

Milat gazetesi hedef göstermişti

Milat gazetesinde 1 Haziran’da yayınlanan bir “haber” ile Mersin Onur Haftası hedef gösterildi. “Onur’suz provokasyon” başlıklı haber boyunca LGBTİ’leri aşağılayan ifadeler yer aldı. Nefret söyleminin yoğun olarak kullanıldığı haberde yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

“Önceki sene İstanbul'daki 'onur'suz yürüyüş rezil görüntülere sahne olmuştu. Simdi de aynı rezillik, 5-11 Haziran'da Mersin'de sergilenecek. Müslüman bir ülkede, Ramazan ayında Müslümanları tahkir etmeyi hedefleyen eyleme büyük tepki var.

“Bu rezilliğe, Soros'un vakıfları, Avrupa Birliği ve Eğitim-Sen de sponsor oldu.

“Müslüman bir ülkede, üstelik Ramazan ayı gibi kutsal bir ayda halkın bakmaktan dahi imtina edeceği kıyafetlerle sokaklarda fütursuzca eylem yapacak olan LGBT bireylerine Mersin ev sahipliği yapacak. Bir destek de 120 bin üyesi bulunan ve 50 bine yakın üyesi FETÖ'den soruşturulan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin şubesinden geldi.

“Her fırsatta kendilerine haklar tanınması bahanesiyle yürüyüş düzenleyen gay ve translar, önceki yıl düzenlenen yürüyüşte imza attıkları rezaletle neden toplumdan izole edildiklerini de kanıtlamışlardı.

“2014'te düzenlenen LGBT yürüyüşüne Türk halkına hakaret eden ve daha önce eşcinsel olduğunu açıklayan Barbaros Şansal da destek vermişti. Yürüyüşte Hristiyanlığın haç sembolü de öne çıkan figürler arasındaydı.”

Gazete, Onur Haftası etkinliğinin tam programı da paylaştı. Milat gazetesinin yanı sıra İslami Analiz isimli sitede de haftayı hedef gösteren bir yazı yer aldı. Sosyal medyadan da haftaya dönük tehdit mesajları paylaşılıyor.


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret