27/07/2023 | Yazar: Kaos GL

Etkinlikleri yasaklamaya yetişemeyen Mersin Valiliği, Onur Haftası’ndan bir ay sonra yasak kararı aldı.

Mersin Valiliği geç geldi: Onur Haftası’ndan bir ay sonra yasak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ülke genelindeki LGBTİ+ Onur Haftası etkinlik yasaklarından sıyrılabilmek için Mersin’de etkinlikler duyurulan tarihten bir ay önce yapıldı.

Etkinlikleri yapılmadan önce yasaklamaya yetişemeyen Mersin Valiliği, Onur Haftası’ndan bir ay sonra yasak kararı aldı.

Valiliğin yasak kararında şu ifadeler yer aldı:

“Kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/a ve 11/c maddelerine istinaden, LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri veya benzer oluşum ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla ilimizde açık ve kapalı yer toplantısı yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stand/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival, spor müsabakası, panel, konferans, seminer, film gösterimi v.b.) Mersin il sınırları içerisinde 23.07.2023 tarihi saat 00.01’den itibaren 01.08.2023 tarihi saat 24.00’a kadar on (10) gün boyunca YASAKLANMIŞTIR.

Valilik yasaklarından kurtulmak isteyen 9. Mersin LGBTİ+ Onur Haftası, duyurduğu tarihten daha erken gerçekleşti.

“Sığmazam” temasıyla 24-30 Temmuz’da yapılacağı duyurulan hafta, bir ay önce polisten habersiz yapıldı. Mersin Onur Haftası, önce sosyal medyada yapay zeka ile oluşturulan fotoğrafları paylaştı. Ardından hafta etkinliklerinden fotoğraflarla kentteki LGBTİ+’ların bir araya geldiğini duyurdu:

“Şimdi biz birileri koltuklarını koruyacak, varlığına varlık katacak diye bize biçtikleri rollere , o kutsal ailelere sığacak mıyız? Dayatılan kimliklere, dillere , inançlara, cinsiyetlere sığacak mıyız?”

Hafta kapsamında söyleşilerin yanı sıra doğa yürüyüşü de yapıldı.


Etiketler: insan hakları, onur yürüyüşü
İstihdam