19/09/2021 | Yazar: Kaos GL

Kuir sinemanın öncü isimlerinden Monika Treut 10. Pembe Hayat KuirFest için İstanbul’a geliyor.

Monika Treut, Kuirfest için İstanbul’a geliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Daha önce 7. Pembe Hayat Kuirfest’te gösterilen Cinsiyet Kimlikleri filminin yönetmeni Monika Treut, bu sene festival için İstanbul’a geliyor.

10. Pembe Hayat Kuirfest kapsamında Cinsiyet Kimlikleri filmi ve filmin devamı niteliğindeki Cinsiyet Jenerasyonları gösterilecek.

Bu sene iki filmiyle festival programında yer alan Treut ile iki etkinlik de yapılacak. 1 Ekim Cuma günü Fransız Kültür Merkezi’nde Treut ile soru cevap oturumu düzenlenecek. 16.30’daki Cinsiyet Jenerasyonları gösteriminin ardından düzenlenecek söyleşide Treut, izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

2 Ekim Cumartesi günü 15.00’da Feminist Mekan’daki Cinsiyet Kimlikleri filmi gösteriminin ardından Treut yeniden izleyiciyle buluşacak ve dünya kuir sinemasının kültlerinden sayılan filmi üzerine konuşacak.

Treut ve filmleri

Treut için film yapımının tüm aşamaları çok özel… Her sürecin kendine özgü bir heyecanı olduğunu dile getiren ünlü yönetmen Cinsiyet Kimlikleri, Zona Norte, Of Girls and Horses, Ghosted gibi pek çok filmin yönetmenliğini üstlenirken, yine birçok filmin senaristlik ve yapımcılık gibi bölümlerinde de yer alıyor. Aynı zamanda oyuncu olarak kamera karşısı deneyimi de bulunan Treut’un Lesbian Nation ve Domenica oynadığı filmlerden!

Bu senenin kÜLT seçkisinde yer alan Cinsiyet Kimlikleri, Toplumsal Cinsiyet şablonunun ikili cinsiyet açıklamasının diğer tüm cinsiyetleri yok saymaktan başka bir şey olmadığını söylüyor bize. Kadın çalışmaları, erkeklik çalışmaları ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının tıkandığı ve çağ dışı kaldığı nokta da bu. Alman yönetmen Monika Treut'un 20 yıl önceki filminin en büyük başarısı tüm cinsiyetlere kapsayıcı yaklaşımı. Paris Yanıyor, Erkekler Ağlamaz gibi 90'lar yeraltı ve ana akım kuir sinemasının filmlerine de selam yollayan filmdeki gendernautlardan öğrendiğimiz en önemli şey  dünyada norm ve normal diye bir şey yok, tıpkı 2 tane parmak izi olmadığı gibi…

1999 yapımı Cinsiyet Kimlikleri’nin ardından filmin devamı niteliğindeki Cinsiyet Jenerasyonları ile seyircisiyle buluşan Treut, bu filmde gendernautların 20 yıl sonra ne yaptıklarını ve nerede olduklarını anlatıyor. Herkes için hayatta kalmanın çok zor olduğu hatta tek amaç olduğu günümüzde 54-83 yaş arasına gelmiş karakterleri görmek mutluluk verici. Üstelik sadece hayatta kalmamışlar, oldukça güzel şeyler yapmışlar. Kuir camiada aynen diğerleri gibi gayet yaş ayrımcı; o yüzden yaş almış ama aldıkça da güçlenmiş karakterleri görmek oldukça olumlu hissettiriyor.


Etiketler: kültür sanat
nefret