08/10/2021 | Yazar: Kaos GL

Melike Balkan ve Özgür Gür'den ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü dava açıklaması: Yine, en iyi bildiğimiz şeyi yaptık. Kendimizi, haklarımızı, hukuku onurla savunduk!

Mücadelemiz burada bitmedi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ÜniKuir Genel Koordinatörleri Melike Balkan ve Özgür Gür, yargılandıkları ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü davasında beraat kararına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

"2019 yılında düzenlediğimiz 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nün, Ankara Valiliğinin hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla tescillenen 'süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağı' bahane edilerek ODTÜ Rektörlüğü tarafından engellenmesi ve kampüse çağrılan kolluk kuvvetlerinin saldırısı sonucunda gözaltına alınan 22 kişiden 19’unun yargılandığı davada nihayet bugün beraat kararı verildi.En başından beri suçlanabileceğimiz hiçbir olay ve delil olmadığı halde; LGBTİ+’ların 2015’ten bu yana sistematik olarak ihlal edilen toplantı ve gösteri haklarından vazgeçmesi için, hak mücadelemizden geri adım atacağımızı sandıkları için, yalnız kalıp sineceğimizi umdukları için bu dava açıldı. Ancak bu amacı Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından gelen dayanışma ruhuyla boşa çıkardık. Yine, en iyi bildiğimiz şeyi yaptık: Kendimizi, haklarımızı, hukuku onurla savunduk!  

"Kolluk kuvvetleri hakkında suç duyurusunda bulunduk"

“Aslında bugün, hiç değilse ilk duruşmasında beraat kararı verilebilecek bir davada, 2 yılı aşkın süre içinde yapılan 6. duruşmasında kararın verildiğini görüyoruz. Bu 2 yıl içinde yargılanan kişilerden bursu ve öğrenim kredisi kesilenler, mezun olup bu dava nedeniyle işe giremeyenler oldu. Bunların ve sürecin bu kadar uzatmanın da başka bir cezalandırma biçimi olduğunu biliyoruz. 

“Hukuki mücadelemiz bununla sınırlı değildi elbette. İşkence ve kötü muamele yasağını ihlal eden kolluk kuvvetleri hakkında suç duyurusunda bulunulması talebimizi mahkeme reddetmişti. Bugün, o kolluk kuvvetleri hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Bu davayı nasıl takip ettiysek, işkenceyle mücadelemizi de o kadar güçlü bir şekilde yürüteceğimizi belirtiyoruz. Aynı şekilde 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü günü kampüse gelen avukatlarımızı içeriye almayan Verşan Kök hakkında avukata erişmemizi engellediği için suç duyurusunda bulunduk. Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülen son soruşturmanın açılmasını beklediğimiz süreç devam etmektedir. Bunun yanında, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekten yargılanan arkadaşlarımız beraat etse de kamu görevlisine hakaret nedeniyle cezalandırılan arkadaşımız için hukuki süreci takip etmeye devam edeceğiz.

"Mücadelemiz burada bitmedi"

“Bu süreçte, öncesinde de olduğu gibi yalnızca onur yürüyüşü düzenleme hakkına sahip çıkmayacağız. LGBTİ+’ları görünmez kılmaya, dolaplara kapatmaya, adeta kamusal alandan silmeye, bursları ve öğrenim kredilerini keserek, iş vermeyerek ekonomik şiddetle bizi 'uslandırmaya' çalışanların bu çabasına misliyle karşılık vereceğiz.

“Bu zamana kadar bizimle birlikte olan bütün lubunyalara, hak savunucularına, avukatlarımıza, hocalarımıza, basın emekçilerine, sivil toplum örgütlerine, uluslararası örgütlere, milletvekillerine ve siyasetçilere teşekkür ediyoruz. Her birinizi sayamayacak kadar çok olmanız, bize büyük bir moral ve direnme gücü sağlıyor! Mücadelemiz burada bitmedi. LGBTİ+’ların gasbedilen tüm haklarını alıncaya, LGBTİ+’lar eşitleninceye kadar da bitmeyecek.”

Melike Balkan ve Özgür Gür


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, eğitim
nefret