12/09/2023 | Yazar: Gözde Demirbilek

Nefret mitingini kamu spotu olarak yayımlayacağını duyuran RTÜK’e karşı eylem için bir araya geldiği için Valilik yasağı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Direnişin Renkleri İzmir aktivistleri serbest.

“Mücadelemizle cevap vermeye devam edeceğiz!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+’ların var olma ve yaşam hakkını hedef alan “Büyük Aile Yürüyüşü” isimli nefret mitinglerine çağıran videonun kamu spotu olarak bazı ulusal kanallarda yayınlanmasını protesto etmek için bugün Pasaport’taki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) binası önüne çağrı yapan Direnişin Renkleri İzmir aktivistleriyle birlikte 10 kişi saat 17:00’de darp edilerek gözaltına alınmıştı.

TIKLAYIN – RTÜK’ün onay verdiği, 17 Eylül’de İstanbul’da düzenlenecek nefret mitingine çağıran video kamu spotu olarak yayımlandı.

Direnişin Renkleri İzmir, tüm gözaltılar serbest kaldıktan sonra açıklama yayınlayarak “Mücadelemizle cevap vermeye devam edeceğiz” dedi:

“RTÜK’ün LGBTİ+fobik kamu spotu yayınlamaya onay vermesi üzerine bir araya gelmek istedik ancak ortansız güçle göz altına alındık. Bizi susturmaya, gözaltıyla yıldırmaya çalışanlara mücadelemizle cevap vermeye devam edeceğiz! Yaşasın LGBTİ+ Mücadelemiz!”

Aktivistler, gözaltı sonrasında da polisin RTÜK binasında nöbet tuttuğunu belirterek “LGBTİ+fobik devlet politikalarına karşı buradayız” dövizini binanın çevresine astı.

“Böyle bir yasak olamayacağını söylediğimiz için işkenceyle gözaltına alındık”

Direnişin Renkleri’nden Selman, polisin nefret mitingini meşrulaştırmak için LGBTİ+’lara uyguladığı şiddeti kaosGL.org’a şöyle anlatmıştı:

“Bugün yaptığımız çağrı neticesinde RTÜK binasına gitmek için Direnişin Renkleri İzmir olarak vapura bindik. Vapurdan iner inmez polisler önümüzü keserek Valilik kararı olduğunu, bu eylemin yasaklandığını söyledi. Böyle bir yasak olamayacağını söylediğimizde polisler tarafından işkenceyle yaka paça gözaltına alındık. Şu an gözaltı aracında bekletiliyoruz.” 


Etiketler: insan hakları, medya, nefret suçları
İstihdam