26/08/2020 | Yazar: Kaos GL

Murathan Mungan’ın İstanbul’u yalnızca hamamdan görünen yanlarıyla dinlemek ve dinletmek amacıyla bir hamam cininin ağzından yazdığı “bir gizli tarih romanı” Hamamname çıktı.

Murathan Mungan’ın Hamamname’si çıktı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Murathan Mungan’ın yeni kitabı Hamamname, Metis Yayınları’ndan çıktı.

Mungan, kendi deyimiyle “bir gizli tarih romanı” Hamamname’yi şöyle anlatıyor:

“Böyle bir kitap yazma düşüncesi, daha ben Ankara’da yaşarken 80’lerde ortaya çıkmıştı. 1995 yılında 40. yaşım için hazırladığım Murathan ‘95 kitabımda yer alan ‘Ufuk Ayarı’ bölümündeki ‘Ölmeden Önce’ başlıklı yazımda okurlarımı bu tasarımdan şöyle haberdar etmiştim:

‘Hamamname diye bir kitap yıllardır dönüp duruyor kafamın içinde. bir gizli tarih romanı. birkaç, yüzyıl önce bir istanbul hamamına yerleştikten sonra, çeşitli hamamları gezerek günümüze kadar gelmiş, bir hamam cininin ağzından, istanbul’un son birkaç, yüzyılını, yalnızca hamamdan görünen yanlarıyla dinlemeyi ve dinletmeyi amaçlıyorum. istanbul’un hamamlar tarihiyle, gündelik hayat ve bireysel hayatlar arasındaki büyük dolambaçlar, yeraltı tarihleri, külhanlar, su sarnıçları... Osmanlı sanatları ile çağdaş, anlatı teknikleri arasında yeni bir dil arayışı amaçlıyorum.’”

“Oysa Hamamname’yle ilgili ilk notlar bu bilgilendirmeden çok sonra 26 haziran 2009 yılından başlayarak kâğıda dökülmeye başlamıştı. Sonrası gene yıllar. Hamamname, ilk şiir kitabım Osmanlıya dair Hikâyat'tan sonra, Osmanlı malzemesine bu çapta bir yoğunluklailk geri dönüşüm sayılabilir.

Bu kitabın harcında başta Reşad Ekrem Koçu olmak üzere, Ebüzziya Tevfik, Ahmet Refik, Enderunlu Vâsıf, Ahmet Rasim,Sermet Muhtar Alus, Semavi Eyice, Hamamcılar kethüdası Derviş Ismail, Enderunlu Fâzıl Bey gibinice yazarın bıraktığı mirasın hakkı vardır.O mirasın nefesiyle yazılmıştır.”


Etiketler: kültür sanat
İstihdam