16/03/2018 | Yazar:

​LİSTAG, Ankara Gökkuşağı Aile Grubu ve İzmir Aile Grubu’nun 19 yaşındaki trans kadın Nefes’in ardından mesajları.

Nefes’in ardından… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LİSTAG, Ankara Gökkuşağı Aile Grubu ve İzmir Aile Grubu’nun 19 yaşındaki trans kadın Nefes’in ardından mesajları.

Ankara’da yaşayan 19 yaşındaki trans kadın Nefes, Kolej semtindeki evinde ölü bulundu. Olay yerine gelen polis memurları bulguları toplayarak incelenmeleri için Adli Tıp’a ulaştırdı. Tanık anlatımları ve olayın şekli itibariyle intihar dışında bir ölüm olabileceği üzerine duruluyor.

Genç trans kadının ölümünün ardından LİSTAG (LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu), Ankara Gökkuşağı Aile Grubu ve İzmir Aile Grubu’na mikrofon uzattık. Yakınları LGBTİ+ olan kişilerin Nefes’in ardından paylaştıkları şöyle:

“Bir anne olarak herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum”

“Nefes'i şöyle tanıdık: Ankara'da 19 yaşında trans kadın evinde ölü bulundu. Bu haberlere alışmamız bekleniyor. Daha birinin acısı içimizde iken bir yenisi ekleniyor. Kim bilir ne hayalleri vardı, bunları kim kararttı? Kim yok etti?  Cevabı bilmek işe yaramıyor, bu ölümlerin önünü almaya yetmiyor.”

“Nefeslerin özgürce alındığı bir dünya dilerken Nefes'in ailesine başsağlığı dilemek çok acı. Allah'tan sabır diliyorum.”

“Sol yanıma bir ok saplandı, yazıyor, okuyor ama konuşamıyorum. Bir çiçek daha soldu. Acı içindeki ailesine Allah’tan sabır diliyorum.”

“Bilgisiz toplumun kurbanı olmak, genç yaşta toprağa girmek... Suçsuz, günahsız... Hepimiz suçluyuz bu gençleri koruyamadığımız için. Duydukça kahroluyorum, başımıza gelmeden anlayamıyoruz, görmüyoruz. Yeter demenin vaktidir. Bir anne ve anneanne olarak herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Aileye ve sevenlerine Allah sabırlar versin.”

“Yetkililer, daha ne bekliyorsunuz!”

“İsyan etti bedenim, ruhum, bir Nefes'in daha söndüğüne ama bu isyanın kimseye faydası yok... Anlatmak lazım, tüm olanların yaratandan, yaratılıştan olduğunu. Bilen ve anlayanların gittikçe çoğaldığını görürken, can almayı kendine hak görenlerin varlığının da sürüyor olması tüm inançları tuzla buz ediyor. Gizliliğe gerek kalmadığında, her bedende bir kalbin olduğu ve o kalbin sevgiyle attığı kabul görecek. Sönen nefeslerin gereken farkındalığı yaratmış olmasını ve bunun son ölüm olmasını diliyorum.”

“Yetkililer! Avrupa’daki en yüksek trans ölüm rekorunu biz kırdık daha ne bekliyorsunuz? Politikacılar, eğitimciler, din adamları, yayın organları, sosyal medya! Kaç Nefes'in daha sönmesini istiyorsunuz? Aileler! Seslerimizi birleştirip daha gür çığlıklar atmak için ne bekliyoruz? Ailesine ve tüm LGBTİ camiasına sabır diliyorum.”

“Bir nefesin daha tükenmemesi için ne kadar bekleyeceğiz, ne kadar görmezlikten geleceğiz? Aileler olarak daha ne kadar endişeli yaşayacağız? Toplumun ikiyüzlülüğü daha ne kadar sürecek? Maskelerinizi indirin ve biraz empati kurup görün! Bugün Nefes, yarın sizin nefesim dediğiniz evladınız, yakınınız olabilir. Fazla bir şey istemiyoruz, nefesimizi kesmeyin... Bunun son olmasını diliyorum. Herkese yaşam hakkı! Sadece insan hakları diyoruz.”

“Nefesler nefes alsın diye özgürlük!”

“Adını Nefes diye seçerken sıkıntılarının biteceğini, özgürce nefes alabileceğini ümit etmiş olmalı Nefes... Her ölüm acı ama böylesi kayboluşlar başka türlü sızlatıyor insanın yüreğini. Çok üzgünüm bu çocukların ellerini tutamadığım için. Ailesine, tüm trans çocuklara ve ailelerine de sabır diliyorum… Umarım yakın zamanda son bulur bu türlü kayboluşlar.”

“Elalem kaygısı aşılmadıkça geriye gözü yaşlı aileler kalır. Su testisi su yolunda kırılır mitine hayır!”

“Kimse cinsel yönelimi ve cinsel kimliği yüzünden hayatından olmamalı. Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine yaşamak varken gencecik canlar gidiyor... Bundan sonra Nefesler nefes alsın diye, demokrasi ve özgürlük diliyorum.

“Homofobiye, transfobiye ve her türlü ayrımcılığa karşıyız. Her zaman çocuklarımızın yanındayız. Aileye başsağlığı ve sabır diliyorum.”

“Nefesin sesi olmadıkça bana nefes almak haram gibi geliyor boğazım düğüm düğüm. İçimdeki çığlığı susturamıyorum.”

“Dünden beri hiç uyuyamadım, gencecik bir çocuğun daha hayattan kopup gitmesi beni çok derinden etkiledi. Allah rahmet eylesin. Ben çok kötüyüm, isyanlardayım.”

“Nefes diğer kaderdaşları gibi yine sadece çoğunluktan farklı olduğu için artık hayatta değil. Yazıklar olsun. Çok üzgünüm.”

“Adını “Nefes” olarak seçen 19 yaşındaki kadına bu dünyada nefes almayı çok gördükleri için çok üzgünüm. Tüm sevenlerine sabır diliyorum.”

“Transfobi ve homofobiye karşı nefes aldığımız her an mücadeleye devam…”


Etiketler: insan hakları
Nefret