27/09/2017 | Yazar: Gözde Demirbilek

Will & Grace’in heyecanla beklenen ve 11 yıl sonra gelen dokuzuncu sezonu yarın prömiyer yapıyor.

Nefesler tutuldu: Will & Grace ekranlara döndü! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Will & Grace’in heyecanla beklenen ve 11 yıl sonra gelen dokuzuncu sezonu yarın prömiyer yapıyor.

Will & Grace, eşcinsel bir avukat olan Will, onun “evlenmekten son anda vazgeçtiği” en yakın arkadaşı iç mimar Grace, aktör olmak isteyen eşcinsel Jack ve Grace’in “çılgın” yardımcısı Karen’in dostluğunu konu alıyordu.

11 yıl sonra yeniden çekilen dizinin merakla beklenen dokuzuncu sezonu yarın (28 Eylül) prömiyer yapacak. Dizi NBC ekranlarında sevenleriyle buluşacak.

Dizinin başrol oyuncularından Eric McCormack 2003’te GLAAD Medya Ödülleri’nde, eğlence sektöründe LGBTİ’lerin eşit hakları elde etmesi yolunda çaba sarf eden yüzlere verilen Vanguard ödülünü kazanmıştı. Bir yıl sonra (2004) dizinin başrol oyuncularından Megan Mullally (Karen) ise medyada LGBTİ görünürlüğünü arttıran kişilere verilen Golden Gate ödülünün sahibi olmuştu.

Dizi oyuncuları Eric McCormack, Sean Hayes, Debra Messing ve Megan Mullally

1998’den 2006’ya sekiz sezon süren gey-sitkom Will & Grace’in geri dönüşü, dizinin başrol oyuncularından Debra Messing tarafından duyurulmuştu.

Daha kapsayıcı bir Will & Grace

Dizinin en çok aldığı eleştirilerden birisi eşcinsel erkek odaklı gidiyor olması, transların sorunlarına eğilmemesi, kadın eşcinselliğini ve biseksüelliğini yeterince görünür kılmıyor olmasıydı.

Dizinin oyuncularından Debra Messing bir açıklama yaparak dizinin bu versiyonunda daha geniş bir LGBTİ odağı olacağını; queerlerin ve transların sorunlarına daha çok yer verileceğini açıkladı.

“Gey ve lezbiyen olmayı anlatmak, 20 yıl önce başladığımız yerde kalmadı. Geçen yıllar içinde çok şey değişti ve şimdi yepyeni bir dünyadayız. Bence Will & Grace’in yeniden çekiliyor olması tüm LGBTİ kimlikleri kutlamak için bir fırsat. Daha çok anaakım olarak adlandırabileceğimiz televizyon kanallarında bunu gösterebilecek olmak harika.”


Etiketler: medya
İstihdam