06/10/2022 | Yazar: Kaos GL

Soylu’nun bir süredir LGBTİ+’ları hedef göstermemesi şaşırtırken; imdada Sanayi Bakanı Mustafa Varank yetişti.

Nefret sırası Varank’ta Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Açılış Töreni'nde konuşmasında LGBTİ+’ları hedef gösterdi.

Varank’ın nefret söylemi içeren açıklaması şöyle:

“Yaptığı hayırlarla herkese örnek olan bir grup ama buraya gelirken bir haber okudum ve bu işe de imza attılarsa, haber doğruysa ben kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Grup, çalışanlarına bir elektronik posta göndermiş ve demiş ki 'Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı yapan işaretleri kullanmayın. Bunlarla ilgili ürünleri üretmeyin. Çünkü bizim hassasiyetlerimiz var, sorumluluğumuz var.' Dünyada bir LGBT dayatması varken, bir cinsiyetsizlik dayatması varken LC Waikiki'nin bu inisiyatifi almasını da ben çok değerli buluyorum ve kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kimse kusura bakmasın, siz ne yapıyorsanız yapın ama cinsiyetsizliği dayatırsanız, aile mefhumunun altını oymaya devam ederseniz ki biz de kimseye 'eyvallah' demeyiz, bunun karşısında dururuz. Böyle markaların gerisinin geleceğine de inanıyorum. Biz aileyi savunmaya Allah'ın izniyle devam edeceğiz.”

Varank, şarkıcı Gülşen'in tutuklanmasına yönelik tepkileri de hedef almıştı. Yeni Akit, Varank’ın açıklamasını “"Sapık"a sahip çıkan azgın azınlığa efsane cevap! Bakan Varank'tan 'Gülşen' açıklaması: İmam hatiplilere hakaret eden ahlaksız da aynı muameleyi görmüş” diyerek yaygınlaştırmıştı.

Nedir bu Waikiki meselesi?

Tekstil firması LCW, 2020 yılında çalışanlarına bir mail atarak “Haziran ve Temmuz aylarında ürünlerde gökkuşağı, unicorn, gökkuşağı+ unicorn temalarının LGBT algısı yaratabilecek şekilde kesinlikle kullanılmaması gerekir” dedi.

Şirket yönetimi mailde ayrıca, “gökkuşağı kullanımlarında mutlaka renk sayısının azaltılması ve renk tonunda farklılaştırma yapılarak kullanılmasını” da yazdı. Maile ek olarak “LGBT sembolleri” başlıklı bir dosya da eklendi. Bu dosyada LGBTİ+ hareketinin küresel sembolleri yer alıyordu.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, siyaset
nefret