11/06/2014 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği, 2014 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemeye devam ediyor.

Nefret suçları araştırması devam ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Kaos GL Derneği, 2014 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemeye devam ediyor.
 
Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve heteroseksüel nefret suçu mağdurları ile tanıklarına yöneltilen araştırma, insan hakları ihlallerinin raporlanması için kullanılacak.
 
Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler analiz edilerek cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret suçlarına dair 2014 yılı raporu hazırlanacak. Rapor, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile paylaşılarak Türkiye için her bakımdan yeterli bir nefret suçları mevzuatı ve politikası geliştirilmesi için harcanan çabalara katkıda bulunacak.
 
Türkiye’de Mart başında yasalaşan nefret suçlarına dair düzenleme, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gibi birçok temelde korumayı içermiyor.
 
Araştırmaya katılmak için bu bağlantıya tıklayınız.
 
Raporlama hakkında
 
İzleme ve raporlama sürecinde Türkiye’nin de tarafı olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) kriterleri referans alınıyor.
 
Nefret suçları cinayet, cinayete teşebbüs, aşırı fiziksel şiddet, cinsel saldırı, taciz,  mala zarar verme, kundaklama, tehdit, psikolojik şiddet ve önyargı saikli diğer vakalar biçiminde kategorize ediliyor.
 
Anket içeriğinde mağdurun cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, failin sosyal kimliği, saldırı mekânı, kamu organlarının ve yetkililerinin suça karşı yanıtı özellikle inceleniyor.
 
31 Aralık 2014’e dek sürecek izleme hakkında bilgi almak veya destek vermek için Kaos GL Derneği’nden Murat Köylü ile iletişime geçilebilir.
 
Homofobi veya transfobi temelli nefret suçlarını, çalışma usul ve esaslarına uygun olmaları halinde, Kamu Denetçiliği Kurumu’na ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na da bildirebilirsiniz.  

Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam