11/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği “Nefret Suçu Yasaları Pratik Kılavuz” isimli yayının Türkçe ikinci baskısını yaptı.

“Nefret suçunda mevzuat ile uygulama arasında uyum şart” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği “Nefret Suçu Yasaları Pratik Kılavuz” isimli yayının Türkçe ikinci baskısını yaptı.

Kaos GL Derneği Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından hazırlanan “Nefret Suçu Yasaları Pratik Kılavuz” isimli yayının Türkçe ikinci baskısını yaptı.

Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Litvanya ve Hollanda ülkelerinin hükümet kurumlarının da destek verdiği bu Kılavuz, nefret suçlarına etkin şekilde karşılık vermeyi teşvik eden uluslararası ve bölgesel araçları geliştirmek isteyen ülkelere kapsamlı bir kaynak olma amacı taşıyor.

“Nefret suçları içinde bulundukları toplumsal bağlamlara özgüdür”

Kılavuzda iyi uygulamaların altının çizildiği ve risklerin tanımlandığı ancak yayın hazırlanırken kural koyan, reçete veren bir yöntemin kullanılmadığına dikkat çekiliyor. Kılavuz, nefret suçlarının içinde bulundukları toplumsal bağlamlara özgü olduğunu hatırlatıyor. Kılavuz, nefret suçu yasalarının, devletlerin nefret suçlarına karşı mücadele etmede kullanabilecekleri çok sayıdaki araçtan sadece bir tanesi olduğunu belirtiyor.

Kılavuzdan kimler faydalanabilir?

“Nefret Suçu Yasaları Pratik Kılavuz” teknik yasal terminolojiyi kullanıyor ancak yayın yalnızca yasa uzmanlarınca anlaşılacak ve kullanılacak şekilde hazırlanmamış. Politika yapıcılar, kanun uygulayıcılar ve ilgili diğer kişiler içinde referans alabilecekleri bir yayın.

Kitapta nefret suçu yasa tasarıları ve ek okumalar yer alıyor

Kitap üç ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde nefret suçu mevzuatının mantıksal temellerini ortaya koyuluyor ve temel meseleler özetleniyor.

İkinci bölümde devletlerdeki uygulama örnekleriyle yasa tasarlama sürecine odaklanılıyor. Kılavuzda yasa tasarlayıcılar için anahtar politika sorularını ortaya koyuluyor ve her kararın sonuçlarına dair yorumlar bulunuyor.

Kitabın son bölümü ise ilgili okuyucuların ilave okuma yapabilecekleri kaynakların listesini sunuyor.

Kitabın tamamını okumak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili haber:

Nefret suçlarına ilişkin dört yayın yeniden basıldı


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret