21/06/2016 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ Onur Haftası sergisi ‘nerdeen nereye’, Boysan Yakar’ın sivil toplum merkezine dönüştürülen evinde ziyaretçilerini bekliyor.

LGBTİ+ Onur Haftası sergisi “nerdeen nereye”, Boysan Yakar’ın sivil toplum merkezine dönüştürülen evinde ziyaretçilerini bekliyor.

Bu sene yedincisi düzenlenen LGBTİ+ Onur Haftası sergisi, nerdeen nereye ismiyle, Gözde İlkin, İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı ve Sena Başöz’den oluşan seçici kurulun 34 başvuru arasından seçtiği 13 işle, Boysan Yakar’ın Harbiye Üftade Sokak’taki evinde gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında kaybettiğimiz Mert Serçe, Boysan Yakar ve Zeliş Deniz anısına düzenlenen sergide Boysan Yakar’ın kendi işlerine de yer veriliyor.

Gerçekten, nerdeen nereye?

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilen sergilerden ilki 2008 yılında Hafriyat’ta gerçekleştirilen Makûl sergisiydi. 2009 yılında Hafriyat’ta ‘Stonewall Olayları’nın 40. yılı anısına yapılan “İsyan ve Onur” temalı sergi düzenlendi. 2010’da Sanatorium’da gerçekleştirilen sergide o yılın teması “Aile” olduğundan “dar aile” kavramını sorgulayan, bu kavramın içini genişletmeye çalışan bir sergi çalışması yapılmıştı.

2012’deki serginin başlığı ise “Baskı Haz Beden”idi ve Cezayir Salonu’nda gerçekleştirilmişti. Bu sergide de sistemin bize yüklediği beden politikaları üzerine işler sergilenmiş- ti. 2014 yılında Hayaka Artı ve maumau’da gerçekleşen serginin seçici kurulunda Fatih Özgüven, Canan X, Erinç Seymen ve Asena Günal’ın bulunduğu sergi 24-30 Haziran tarihleri arasında 16 sanatçının katılımıyla tamamlandı. Sergi ekibi, nerdeen nereye’nin sürdürülebilir bir proje olabilmesi ve LGBTİ+ sanatçı ya da destekleyen sanatçıların katılımını ön plana çıkartmıştı. 2015 yılındaki sergi 22 - 30 Haziran tarihleri arasında maumau ve Blok ArtSpace’de izleyiciye açıldı. Seçici kurulu Taner Ceylan, Fatih Özgüven, Canan X, İlhan Sayın, Asena Günal ve Aslı Çetinkaya’dan oluşan sergi, temasız olarak 16 sanatçı katılımıyla gerçekleşti.

Boysan’ın Evi

Geçen yıl eylül ayında trafik kazası sonucu hayatını kaybeden LGBTİ aktivisti ve Şişli Belediye Başkanı Danışmanı Boysan Yakar’ın Elmadağ’daki evi 16 Haziran Perşembe günü yapılan bir törenle STK’ların ve LGBTİ’lerin kullanımına açıldı. “Boysan’ın Evi” artık LGBTİ’lerin toplantı, eğitim, sergi gibi faaliyetlerine mekan olacak.

Yakar’ın ailesi, arkadaşları ve Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla LGBTİ mücadelesi için bir merkeze dönüştürülen evin açılışına CHP Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, eski CHP Milletvekilleri Melda Onur ve Binnaz Toprak, ABD Konsolosluğu’ndan yetkililer, LİSTAG aileleri, Şişli Belediyesi eşitlik birimi çalışanları ve LGBTİ aktivistleri katıldı.

Kimler var?

Bu yıl ise sergi; Ahmet Rüstem Ekici, Can Akgümüş, Cemal Akyüz, Reyhan Berre Peker, Ceren Saner, Çiğdem Menteşoğlu, Efe Songun, Ekim Acun, Elif Tekneci, Fikret Karaman, Hıdır Durman, Öykü Topal ve Rüzgar Gözüm’ün katılımıyla gerçekleşiyor.

Sergi 26 Haziran Pazar gününe kadar saat 13.00 - 18.30 arası ziyaretçiye açık olacak.

Adres: Cumhuriyet Caddesi Üftade Sokak Latif Apt. No:10 Daire:3 Elmadağ / İSTANBUL

Fotoğraflar: Yıldız Tar / Kaos GL


Etiketler: kültür sanat
Nefret