23/10/2017 | Yazar:

Noel Baba’nın Kocası kitabı, klasik hikayeyi yeniden yorumluyor.

Noel Baba beyaz ve heteroseksüel olmak zorunda mı? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Noel Baba’nın Kocası kitabı, klasik hikayeyi yeniden yorumluyor.

Noel Baba’nın beyaz ve heteroseksüel olduğu herkesin malumu. Aaa, bir saniye! Aslında, Noel Baba dediğimiz kişi, her yıl çocuklara hediye bırakmak üzere evlerimize giren sihirli, hayali, göbekli adam değil mi? O halde, onu istediğimiz gibi yansıtmamızda bir problem yok gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan Santa’s Husband (Türkçesi: Noel Baba’nın Kocası) adlı kitabın yazarı, Noel Baba’yı siyah ve queer bir figür olarak yansıtıyor. Ne de olsa, bu tür cesurca yeniden yorumlamaları sevmeyenimiz yok.

Kitaba, yazar Daniel Kibbelsmith’in tweetlerinden biri ilham vermiş:

“Ben ve eşim @JenAshleyWright bir karar verdik. Gelecekte çocuğumuz olursa, ona sadece Siyah Noel Baba’dan bahsedeceğiz. Eğer beyaz olanı görüp sorarsa, ‘O da bunun kocası,’ diyeceğiz.”

DeadpoolKostumesmith (@kibblesmith) 3 Aralık 2016

Diğer Noel Baba kitaplarından çok da farklı değil

Yazar Kibbelsmith, VICE’a verdiği demeçte “Bu kitap, çocukların okuduğu ilk Noel Baba kitaplarından birçok açıdan pek de farklı değil. Tıpkı ‘Twas the Night Before Christmas (Türkçesi: Noelden Önceki Geceydi) gibi, Noel kutlamaya dair bilmeniz gereken her şeyi temel olarak içeriyor,” dedi.

Siyah ve queer Noel Baba’nın, Trump ABD’sinde çok da iyi karşılanmadığı açıkça görülebiliyor. Kibbelsmith ise bu durumu “Geliştirdikleri korkunun düzeyi, orantısız görünüyor. Nihayetinde, istedikleri takdirde tamamen görmezden gelebilecekleri bir çocuk kitabından bahsediyoruz” şeklinde değerlendiriyor.

*Bu haberi Out.com’dan derledik.

 


Etiketler: medya
Nefret