16/10/2020 | Yazar: Kaos GL

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, tüm Norveçli öğrenciler adına verilen Öğrenci Barış Ödülü’nün sahibi oldu.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, Öğrenci Barış Ödülü’nü kazandı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 1999’dan bu yana tüm Norveçli öğrenciler adına barış yaratmaya ve insan haklarını geliştirmeye önemli katkıda bulunan bir öğrenci veya öğrenci kuruluşuna iki yılda bir verilen Öğrenci Barış Ödülü’nü kazandı.

Öğrenci Barış Ödülü Komitesi ödülü “İnsan hakları savunucularına ve LGBTİ+ kişilere karşı giderek daha baskıcı hâle gelen bir Türkiye’de; cesaretleri, toplumsal değişim için uzun soluklu çalışmaları ve daha kapsayıcı bir eğitim için” diyerek duyurdu.

Ne olmuştu?

2019’da ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı. 18 öğrenci ve bir akademisyene, 10 Mayıs 2019’da kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek dava açıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. Öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldıran polis hakkında ise işlem yapılmadı.


Etiketler: eğitim
nefret