09/07/2018 | Yazar: Kaos GL

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan Özgür Mehmet Gür, bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ODTÜ LGBTİ+’dan Özgür Gür serbest Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan Özgür Mehmet Gür, bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

8 Temmuz Pazar günü evinden gözaltına alınan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan ve ODTÜ ÖTK Başkanı Özgür Mehmet Gür, bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Gür’ün Avukatı Erkan Çiftçi, KaosGL.org’a, Gür’e emniyetteki sorguda  ODTÜ mezuniyet töreninde açılan “Bir grup öğrenci değil, bu okulun LGBTİ+’larıyız. Buradayız! Sokakta, kampüste güvenle yaşamak hakkımız” ve “Verşan Kök ODTÜ’ye Rektör olamaz” pankartlarının sorulduğunu söylemişti.

Çiftçi, Özgür Mehmet Gür’e aynı zamanda “Rektör istifa, diye slogan attınız mı” sorusu da yöneltildiğini belirtmişti.

Ne olmuştu?

ODTÜ diploma töreninde özel güvenlik birimleri gökkuşağı bayrağı ve pankart açan öğrencilere saldırdı.

Özel güvenlik birimleri önce tribünlere gökkuşağı bayrağı asan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan öğrencileri tehdit etti, “bayrağı indiririz” dedi. Rektör’ün konuşması sırasında ise gökkuşağı bayrağı ile “Bir grup öğrenci değil, bu okulun LGBTİ+’larıyız. Buradayız! Sokakta, kampüste güvenle yaşamak hakkımız” ve “Verşan Kök ODTÜ’ye Rektör olamaz” pankartı açan öğrencilere özel güvenlik birimleri saldırdı.

Mezuniyet törenindeki protestoların ardından 6 Temmuz’da üç öğrenci gözaltına alındı. Bugün ise ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan ve ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Özgür Mehmet Gür evinden gözaltına alındı.

İlgili haberler:

ODTÜ LGBTİ+’dan Gür gözaltına alındı

Özgür Gür’e gözaltında LGBTİ+ pankartı soruldu

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam