19/04/2019 | Yazar: Kaos GL

ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü 10 Mayıs’ta yapılacak.

ODTÜ Onur Yürüyüşü 10 Mayıs’ta: Yürüyoruz ayol! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü 10 Mayıs’ta yapılacak: Direnişimizle, birlikte oluşumuzla, sessiz kalmayışımızla Ankara’daki LGBTİ+ yasağı kalktı. Eşitlik, özgürlük, tanınma taleplerimizi paylaşan herkesi 10 Mayıs'ta bir olmaya, birlikte olmaya, aşkı arzuyu yaşamı örgütlemeye, dayanışmayı, neşeyi, umudu büyütmeye çağırıyoruz.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 9. Onur Yürüyüşü’nün tarihini duyurdu. Kaos GL Derneği’nin istinaf başvuru üzerine Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de OHAL Kanunu’na dayanarak ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırılmasının ardından Dayanışma 10 Mayıs’ta yürüyüşe çağırdı:

“Benliğimizi, birliğimizi ve her rengimizi haykırmak, dayanışmak, beraberliğimizi paylaşmak için 10 Mayıs Cuma günü saat 17.00'da Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyük kampüs merkezli yürüyüşünü gerçekleştireceğiz.

“Direnişimizle, birlikte oluşumuzla, sessiz kalmayışımızla Ankara’daki LGBTİ+ yasağı kalktı. Şimdi kampüsteki ve hayatın her alanındaki LGBTİ+ fobiye karşın aşkımızı, bizi silmek isteyenlere kimliğimizi, ayırmak isteyenlere ise sevgimizi göstereceğiz. Eşitlik, özgürlük, tanınma taleplerimizi paylaşan herkesi 10 Mayıs'ta bir olmaya, birlikte olmaya, aşkı arzuyu yaşamı örgütlemeye, dayanışmayı, neşeyi, umudu büyütmeye çağırıyoruz.”

Onur Yürüyüşü çağrısının tam metni şöyle:

“19 Nisan, bugün alınan mahkeme kararıyla Ankara'daki LGBTİ+ yasağı kaldırıldı. Hep beraber zaferle yürümeye davet ediyor, çağrımızı yapıyoruz:

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması olarak soruyoruz: peki, BİZ ŞİMDİ NEYİZ?

Tarihin kimi zamanında günah kimi zamanında yasak olanlardık. İşkencelere maruz kalanlardık. Ana okulunda, ilk okulda, lisede zorbalığa uğrayanlardık. Ev verilmeyen, hastanede tedavi edilmeyen, karakollarda hapsedilenlenlerdik. Töre, namus, onur adına öldürülenlerdik. Onur Yürüyüşü’ne saldırılanlardık. Medyada sansürlenendik.Toptuk, tekerlektik, dönmeydik, ibneydik, erkekfatmaydık, karı gibi olandık. Devletin düşman kabul ettikleri, yasaklarla etkinlikleri – kimlikleri sansürlenmeye çalışılanlardık.

“Ama aynı zamanda bizler tüm bunlara rağmen inatla, arzuyla, aşkla ve meşkle dünyayı döndürenleriz. Herkes sinmişken susmayanlar, örgütlenerek sokakta kalanlarız. Stonewall’da polise direnenleriz. İngiltere’de büyük maden işçileri grevinde sesimizi yükseltenleriz. Bir araya gelip birbirine güç veren, etrafını değiştirenleriz. Ana okulundan, liseye, üniversiteye her yere eşitlik isteyenleriz. Hayatın her alanında var olanlarız. Yeniden ailelerini oluşturanlar, evlerini kuranlarız. Gazetelere direnişiyle geçenleriz. Savaşa karşı barışı ve yaşamı savunanlarız. Renkliyiz, güzeliz, güçlüyüz, özgürüz, eşitiz, direnenleriz. Özgürlüğün turnusolu, gelecek güzel günlerin habercisiyiz. Tüm kimliklerimizle , kötülüğe karşı gülüşümüzle ve inadımızla varız ve var olmaya devam edeceğiz. Dünün ve bugünün tüm karanlığı aşklarımızın coşkusuyla, tüm artı var oluşumuzla yırtılıp atılırken; yeryüzünü gökkuşağına bulayanlarız biz.

“Ve kararlıyız; tüm zulmünüze rağmen ne yalnızız ne de yanlışız.

“Nefretin açık hedefi olmamıza rağmen, inatla gülmeye devam edecek ve bağrınacağız; dönmek var, ölmek yok!

23 yıl önce kitap aralarına notlar bırakarak başlayan mücadele, yasaklara, yıldırma ve ötekileştirme çabalarına rağmen her zamankinden daha renkli, daha canlı ve daha güçlü devam ediyor. ODTÜ’deki lgbti+ fobiyi yıkana, tüm alanlarda özgürce kendimizi ifade edene kadar sürdüreceğimiz mücadelenin en renkli buluşması olan Onur Yürüyüşü’müzün 9.sunu çok daha coşkulu gerçekleştirmek için baskılara boyun eğmeyen herkesi davet ediyoruz.

“Benliğimizi, birliğimizi ve her rengimizi haykırmak, dayanışmak, beraberliğimizi paylaşmak için 10 Mayıs Cuma günü saat 17.00'da Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyük kampüs merkezli yürüyüşünü gerçekleştireceğiz.

Direnişimizle, birlikte oluşumuzla, sessiz kalmayışımızla Ankara’daki lgbti+ yasağı kalktı. Şimdi kampüsteki ve hayatın her alanındaki lgbti+ fobiye karşın aşkımızı, bizi silmek isteyenlere kimliğimizi, ayırmak isteyenlere ise sevgimizi göstereceğiz. Eşitlik, özgürlük, tanınma taleplerimizi paylaşan herkesi 10 Mayıs'ta bir olmaya, birlikte olmaya, aşkı arzuyu yaşamı örgütlemeye, dayanışmayı, neşeyi, umudu büyütmeye çağırıyoruz.

“Herkesi coşkusu, aşkı ve benlikleri ile bekliyoruz!”


Etiketler: insan hakları, eğitim
Dijital