10/05/2018 | Yazar: Kaos GL

ODTÜ öğrenci toplulukları yarın yapılacak Onur Yürüyüşü’ne çağırıyor: Bütün yasakları yasakla!

ODTÜ Onur Yürüyüşü yarın! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ öğrenci toplulukları yarın yapılacak Onur Yürüyüşü’ne çağırıyor: Bütün yasakları yasakla!

ODTÜ’den öğrenci toplulukları, Rektörlüğün Ankara Valiliği yasağını gerekçe göstererek ODTÜ Onur Haftası’nı yasaklamasının ardından açıklama yayınladı.

Öğrenci toplulukları yarın (11 Mayıs) saat 17.00’de başlayacak yürüyüşe çağrı yaptı, “Bizler ODTÜ öğrencileri olarak üniversitemizde özgürce düşüncelerimizi ifade edebilmek, faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz. Baskının son örnek dalgası olan LGBTİ+ ayrımcılığını kabul etmiyor, hepimizin bir parçası olduğu temel bir insanlık hakkı mücadelesi olan LGBTİ+ özgürlüğü mücadelesinin arkasında olduğumuzu bildiriyor ve okulu gökkuşağına boyamaya davet ediyoruz” dedi.

Topluluklar yürüyüşe çağrı için bir video da çekti:

 

“Özgürlüğe yürüyoruz”

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın yürüyüş çağrısı ise şöyle:

“CUMA günü 11 Mayıs saat 17.00'da yasakları aşıyor özgürlüğe yürüyoruz!

“Sekizincisi gerçekleştirilecek Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyük kampüs merkezli onur yürüyüşüne hepinizi bekliyoruz!

“LGBTİ+'lara yönelik ayrımcılığa, nefret söylemi ve cinayetlere, faşizme, diktatörlüğe, cinsiyetçiliğe, homofobiye, transfobiye, bifobiye, rektörlüğün kampüsteki lgbti+ öğrencileri tanımamasına karşı bizlerle birlikte yürümek, hak taleplerimizi birlikte yükseltmek için eşitlik ve özgürlüklerden yana olan herkesi 11 Mayıs Cuma günü bekliyoruz.

“Lgbti+ haklarını, temel insan hak ve özgürlüklerini savunmaya en barışçıl, en coşkulu, en eğlenceli şekilde yürüyüp göstermek için bir araya geliyor, yasakları aşıyor özgürlüğe yürüyoruz.”

ODTÜ Onur Haftası’nda neler oldu?

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması kampüste Onur Haftası ve Yürüyüşü düzenlemeye hazırlanırken üniversite yönetimi bütün öğrencilere “etkinliklere izin verilmeyecektir” diyen bir mail attı.

ODTÜ Rektörlüğü, üniversite olarak kültür, sanat ve bilim alanlarında faaliyet yürüten öğrenci topluluklarını desteklediklerini iddia etti. Rektörlük açıklamasına şöyle devam etti:

“Sosyal medyada kendilerini ‘ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ olarak tanıtan grup, ilgili Yönerge kapsamında kurulmuş bir topluluk değildir. Dolayısıyla söz konusu grup tarafından 7-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacağı duyurulan etkinlikler tamamen bu çerçevenin dışındadır.”

Rektörlük, Ankara Valiliği’nin 18 Kasım 2017’de ilan ettiği süresiz “LGBTİ+ etkinlik yasağına” da değinerek, “İdari makamlar tarafından 18 Kasım 2017’de duyurulan LGBT etkinliklerine yönelik süresiz yasak kapsamında söz konusu etkinliklere izin verilmeyecektir” dedi.

22. Yıl Onur Haftası etkinlikleri 7 Mayıs’ta “Gökkuşağını boyama” etkinliği ile başladı. Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” dizelerinin yer aldığı gökkuşağı afişinin boyamak için çimlerde buluşan öğrenciler kolluk kuvvetleri ile karşılaştı.

Üniversite yönetiminin engelleme çabalarına rağmen etkinlikler gerçekleşti.

Onur Haftası etkinliklerinin tümüne göz atmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Af Örgütü’nden acil eylem çağrısı

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün yapılabilmesi için acil eylem çağrısı başlattı. Af Örgütü çağrısında şöyle dedi:

“Ankara’daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin, 12 Mayıs’ta kampüste gerçekleştirmeyi planladığı Onur Yürüyüşü, toplanma özgürlüğü hakkının ihlali olarak Ankara Valiliği ve üniversite yetkilileri tarafından engellenebilir. Yürüyüşün gerçekleştirilmesine izin verilmeli ve Ankara’daki tüm LGBTİ etkinliklerine uygulanan genel yasak kaldırılmalıdır.”

Af Örgütü’nün acil eylem çağrısına ulaşmak için tıklayın.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret