31/05/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği, Mayıs boyunca ODTÜ, TED, Ankara ve Hacettepe öğrencilerine yönelik “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” verdi.

ODTÜ, TED, Ankara ve Hacettepe’de Ayrımcılık Karşıtı Dersler Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, Mayıs boyunca ODTÜ, TED, Ankara ve Hacettepe öğrencilerine yönelik “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” verdi.

Kaos GL Derneği, “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” kapsamında mayıs ayında ODTÜ, TED, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinde akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Hacettepe Hemşirelik Fakültesi

Ayrımcılık Karşıtı Dersler’in mayıs ayı programı Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi lisans öğrencilerinin "Cinsel Sağlık" dersleri ile başladı.

Kaos GL yürütmekte olduğu "Ayrımcılık Karşıtı Dersler" programı kapsamında katkı sunduğu Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin "Cinsel Sağlık" dersi seçmeli açılıyor ve 50 öğrenci seçtiğinde ikinci bir ders açılıyor.

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Doğum-Kadın Hastalıkları Hemşireliği A.D. “Cinsel Sağlık” dersinin birinci şubesinde “LGBTİ, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği” konusu, 3 Mayıs’ta işlendi. Kaos GL’den Ali Erol’un sunumu ile işlenen “Cinsel Sağlık” derslerinin ikincisi aynı konuda 8 Mayıs’ta yapıldı. Birinci şubeye 45 öğrenci katılırken, ikinci şubede 40 öğrenci hazır bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ilgi gören seçmeli "Cinsel Sağlık" derslerine, cinsel yönelimler ile cinsiyet kimliklerini her yıl düzenli olarak dâhil ederek öğrencilerini hem bilgilendirme hem de farkındalık oluşturmanın yanı sıra gelecekte sahada uzmanlaşmaları sürecinde kendilerini geliştirmeleri için katkı sağlıyor.

TED Eğitim Fakültesi

Ayrımcılık Karşıtı Dersler programı kapsamında Kaos GL’den Seçin Tuncel, 3 Mayıs’ta TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ndeydi.

TED Üniversitesi’nden Gamze Göker’in “Alternatif Medya” dersine katılan Seçin Tuncel, alternatif medya örneği olarak Kaos GL Dergisi, kaosGL.org haber sitesini anlattı ve Kaos GL Derneği’nin tarihçesini paylaştı. Derse 20 öğrenci katıldı.

ODTÜ Eğitim Fakültesi

Ayrımcılık Karşıtı Dersler 9 ve 11 Mayıs tarihlerinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Eğitim Fakültesi’ndeydi.

ODTÜ Eğitim Fakültesi’nde, 9 Mayıs’ta, Zeynep Sümer Hatipoğlu’nun öğrencilerine yönelik derse Kaos GL’den Seçin Tuncel katıldı. Tuncel, “sık sorulan sorular” atölyesi düzenledi ve öğrencilerin sorularını cevapladı. Derste 120 öğrenci hazır bulundu.

Zeynep Sümer Hatipoğlu’nun ODTÜ Eğitim Fakültesi’nde 11 Mayıs’taki dersine ise Kaos GL’den Baran Çetinkaya katıldı ve öğrencilerin sorularını cevapladı. Derste 20 öğrenci hazır bulundu.

Ankara Eğitim Bilimleri Fakültesi

Ayrımcılıklara Karşı Dersler programı kapsamında 10 Mayıs’ta, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencilerine yönelik konferans düzenledi. Tülin Şener’in “Cinsel Sağlık” dersi kapsamında gerçekleşen ve 150 kişinin izlediği konferansa Kaos GL’den Seçin Tuncel konuşmacı olarak katıldı.

Hacettepe Sosyoloji Bölümü

Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Selda Taşdemir'in “Toplumsal Cinsiyet ve Beden Sosyolojisi” dersine Kaos GL’den Remzi Altunpolat katıldı. 18 Mayıs’ta yapılan ve 50 öğrencinin hazır bulunduğu derste Altunpolat, Queer Teori anlattı.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendirecek olan Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunuyor.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir.

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen öğretim görevlileri de aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam