03/11/2022 | Yazar: Kaos GL

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, ODTÜ Yeni Yurt Yönetmeliği’ni Meclis gündemine taşıdı.

“Öğrencilerin haklarını yurttan atılma tehdidi ile engelleyen ODTÜ Yeni Yurt Yönetmeliği anayasaya aykırı değil midir?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, ODTÜ Yurtlar Yönetmeliği’nin değiştirilmesini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sordu.

Yeni yönetmeliğin 18. maddesinde “kişilere, çevreye zarar verici ve eğitimi engelleyici gösterilere ve eylemlere katılmak, zarar verici eylemlerin faili veya müsebbibi olmak, sosyal medyadan Üniversite yöneticileri hakkında hakaret içeren paylaşımlarda bulunmak” yurttan kesin çıkarılma gerekçesi sayılıyor.

19. maddedeki ‘Disiplin Cezası Verme Yetkisi’ başlığına ise şu ifadeler eklendi:

Üniversite Yönetim Kurulu, Yurtlarda kalmasını sakıncalı gördüğü öğrencinin yurtla ilişiğini gerekçeli bir karara dayanarak kesebilir veya yurda alınmasını yasaklayabilir.”

Gülüm, ODTÜ yurtlarında kalan üniversite öğrencilerinin düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü kapsamındaki birçok faaliyetinin yurttan çıkarılma gerekçesi olarak gösterildiğini hatırlatarak şu soruları yöneltti:

1)   Öğrencilerin düşünce, ifade, toplantı, gösteri ve yürüyüş haklarını yurttan atılma tehdidi ile engelleyen ODTÜ Yeni Yurt Yönetmeliği anayasaya aykırı değil midir?

2)   Kayyım rektör hakkında sosyal medyada eleştiride bulunan öğrencilerin barınma hakkı ve eğitim hakkının engellenmesi hangi gerekçe ile açıklanabilir?

3)   Kayyım Rektör Verşan Kök’e, ‘sakıncalı’ bulunduğu öğrencilerin yurtla ilişiğini kesme yetkisi veren hukuka aykırı yönetmelik hakkında bir girişiminiz olacak mıdır?

4)   Barınmak ve geçinmek artık oldukça zorken, öğrencilerin keyfi bir biçimde yurtsuz bırakılması ve eğitim haklarının engellenmesi hakkında önlemler alacak mısınız?


Etiketler: insan hakları, eğitim, barınma, siyaset
İstihdam