05/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Dünya Öğretmenler Günü’nde öğrencilerini heteroseksist uygulamalardan korumak isteyen öğretmenlerimizin işini bir nebze kolaylaştırmak için birkaç öneri…

Öğretmenler LGBTİ+ öğrencilerini heteroseksist uygulamalardan nasıl koruyabilir? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Dünya Öğretmenler Günü’nde öğrencilerini heteroseksist uygulamalardan korumak isteyen öğretmenlerimizin işini bir nebze kolaylaştırmak için birkaç öneri…

Bugün Dünya Öğretmenler Günü. Bu özel gün Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından 1994 yılında ilan edildi ve Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülke tarafından eş zamanlı olarak kutlanıyor.

KaosGL.org bu günde heteroseksist eğitim sisteminin yok saydığı LGBTİ+ öğrencilerini güçlendirmek için mücadele eden öğretmenleri unutmadı.

Eğitimdeki heteroseksist ve cinsiyetçi ablukaya karşı öğrencilerini korumak isteyen öğretmenlerin işini bir nebze kolaylaştıracağını umduğumuz bu yazıda önerilerimiz yer alıyor.

Dile dikkat

Okulda lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks (LGBTİ+) öğrenciniz olsun ya da olmasın, öğretmen olarak kullandığınız dile dikkat etmenizi öneriyoruz. Özellikle cinsiyetçi, dışlayıcı ifadelerden kaçınmanız çok önemli.

Ayrımcı söyleme tepki

LGBTİ+ öğrenci ile ilgili öğretmenler odasında, sınıfta ya da herhangi bir yerde yapılan olumsuz, dışlayıcı şaka, lakap takma vb. durumlara müdahale etmeniz ve uygun bir biçimde tepki göstermeniz çok kıymetli.

LGBTİ+ öğrenci böyle bir durumla karşılaştığında öğretmenin hemen müdahale etmesi, öğrencinin kendini biraz daha güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Diğer öğrenciler açısından ise dışlayıcı olmayan kabullenici bir yaklaşıma şahit olmaları kendilerini sorgulamalarına yardımcı olacaktır.

Zorbalığa müdahale

LGBTİ+ öğrencinin okulda karşılaştığı zorbalıklara ve tacize okul idaresi ve diğer öğretmenlerin de desteğini alarak hemen müdahale ettiğinizde, ayrımcılığı doğrudan engelleyebilirsiniz.

İhtiyaca göre destek

Her LGBTİ+ öğrencinin ihtiyacı aynı olmayabilir. Farklı eğitim kademelerinde okuyan çocukların ihtiyaçlarına göre desteğinizi şekillendirmeniz önemlidir.

Süreklilik

Son olarak yaptığınız tüm çalışmalarınızda izleme ve sürekliliğin çok önemli olduğunu hatırlatmalıyız. LGBTİ+ öğrencilerin siz farkındalığı gelişmiş öğretmenlere gerçekten çok ihtiyacı olduğunu da lütfen unutmayın.

*Bu haber için Kaos GL Derneği’nin “LGBT Öğrencileri Aile ve Okul Kıskacına Karşı Nasıl Korumalı!” broşüründen faydalanılmıştır.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Bayram