11/03/2019 | Yazar: Kaos GL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne dair feministler basın açıklaması yayımladı.

“On binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri yalan haberle örtülemez” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

"On binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez."

Fotoğraf: 17. Feminist Gece Yürüyüşü, İstanbul, Şener Yılmaz Aslan 

Polisin saldırdığı 17. Feminist Gece Yürüyüşü’nün hedef gösterilmesi ve linç kampanyalarının ardından feministler açıklama yayınladı.

Polisin barikat kurup engellediği, ardından biber gazı ve plastik mermi ile saldırdığı İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü hakkında “ezana sloganlarla ıslıklarla terbiyesizlik ettiler” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve linç kampanyası başlatan medyaya yönelik açıklama “bizim derdimiz patriyarkayla, kadın düşmanlığıyla” diyor.

“Bizim isyanımız polis barikatına”

Basında ve sosyal medyadaki linç kampanyasına ilişkin 17. Feminist Gece Yürüyüşü’nün açıklamasının tamamı şöyle:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan/katılmaya çalışan on binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez. Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı. 16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışıldı. Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. 8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergâhta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere... Biz 17 yıldır o caddedeyiz, her yıl aynı saatte sesimizi yükseltiyoruz. Toplumu bölen değil, beraber eşit ve özgür bir hayatı kuracak politikalarda ısrarcı olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz. Biz kadınların derdi ortak; bizim derdimiz patriyarkayla, kadın düşmanlığıyla!”

İlgili haber:

Fotoğraflarla İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü


Etiketler: kadın
Telegram