20/06/2021 | Yazar: Kaos GL

Türkiye’de yaşayan mülteci LGBTİ+’lar Kaos GL’nin online queer karikatür atölyesinde homofobi, bifobi ve transfobiye karşı çizdi.

Online Queer karikatür atölyesi mülteci LGBTİ+’larla buluştu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, pandemi tedbirleri nedeniyle online düzenlenen queer karikatür atölyesinde Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşayan mülteci LGBTİ+’larla bir araya geldi.

17-18 Haziran tarihlerinde iki ayrı oturum halinde gerçekleşen queer karikatür atölyesini, kaosGL.org editörlerinden, karikatürist Aslı Alpar ve Karikatür Atölyesi’nden Emre Yılmaz yürüttü. Atölyede katılımcılar cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik yaşanan ayrımcılıklarla baş etme yöntemi olarak karikatür ve mizahı kullandı.

Yaklaşık 30 kişinin katıldığı atölyede, örnek karikatür çizimlerinin ardından "Başka bir gezegen" konusu üzerine karikatür çizildi.

online-queer-karikatur-atolyesi-multeci-lgbti-larla-bulustu-1

Pandemiye karşı queer mizah!

Atölyede temel karikatür teknikleri öğretildi ve ‘heteroseksizme, cinsiyetçiliğe, ikili cinsiyet rejimine karşı bir mizah nasıl inşa edilir’ sorusu üzerine tartışıldı.

Atölye katılımcıları pandeminin getirdiği zorluklara, yabancı düşmanlığına, homofobi, bifobi ve transfobiye karşı çizdi. Atölye çizilen karikatürlerin değerlendirmesinin ardından sona erdi.Etiketler: insan hakları, kültür sanat, mülteci, çizim
İstihdam