21/06/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Kürşat Mican ve Alperen Ocakları hakkında bir kez daha "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız.’

Onur Haftası Komitesi: Alperenler’den tekrar davacıyız! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Kürşat Mican ve Alperen Ocakları hakkında bir kez daha "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız.”

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Alperen Ocakları’nın bu yıl da yürüyüşü tehdit etmesine ilişkin açıklama yaptı.

Geçtiğimiz yılki tehditlere ilişkin davanın sürdüğünü hatırlatan Komite, “Alperenler'den tekrar davacıyız” diyerek suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu:

“Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da LGBTİ+ ve Trans Onur Yürüyüşleri'ni tehdit eden Alperen Ocakları hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunuyoruz.”

Duruşmaya gelmemişti

Komite Alperenler’in tehditlerini ve dava sürecini şöyle aktardı:

“Yeni bir açıklama yaparak “Devlet eğer müsaade ederse biz müsaade etmeyeceğiz, biz yürütmeyeceğiz.” diyen Kürşat Mican ve Alperen Ocakları hakkında bir kez daha "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız.

“Mican hakkında açtığımız geçen yılki suç duyurusuna karşılık 18 Mayıs Perşembe günü, Kartal Adliyesi 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, görülen davada Mican duruşmaya gelmemiş, bir sonrakine zorla getirilmesine karar verilmişti.”

Onur Yürüyüşü’ne çağrı

Suç duyurusunun ayrıntılarını en kısa sürede paylaşacaklarını belirten Komite, Onur Yürüyüşü’ne çağrı yaptı:

“LGBTİ+'ların varoluşuna yönelik yapılan tehdit ve saldırılara karşı sizi hep birlikte ses çıkarmaya çağırıyoruz.

“Sokakları terk etmiyoruz, 25 Haziran Pazar günü Onur Yürüyüşü'nde buluşuyoruz!”

Ne olmuştu?

2016 LGBTİ+ ve Trans Onur Yürüyüşü'nü tehdit eden, hakkında dava açılan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican bu yıl da LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü tehdit etti.

Kültür TV’de (KRT) yayınlanan bir televizyon programına katılan Mican nefret dolu ifadelerini sürdürdü:

“Devlet eğer müsaade ederse biz müsaade etmeyeceğiz, biz yürütmeyeceğiz. Biz hiçbir şekilde ne olursa olsun yürütmeyeceğiz. Onlar hangi bölgede yürüyecekse gideriz o bölgeye o caddeyi kapatırız onlar gelemez zaten oraya. İstesek 200 bin kişi de buluruz.

“Bunların projesi her mahallede bir yapı oluşturmak. İstihbaratımızı uyarıyoruz. Bu bir proje, kapitalist, komünist, emperyalist güçlerin projesi. Eşcinselliği yaygınlaştırarak, aile birliğini yok etmek, üremeyi durdurmak, karı koca ilişkisini sonlandırmak ve karı koca ilişkisinden doğan çocukların yetişip vatana millete hayırlı fert olabilmesini engellemek istiyorlar. Aile yapısının temeline koyulmuş dinamittir. Gençler o yöne doğru meylediyorlar. Özellikle mahalle çalışmalarına indiler.”

Mican, geçtiğimiz yıl da onur yürüyüşlerini tehdit etmiş, homofobik ve transfobik nefret söyleminde bulunmuştu. “İsmi onur yürüyüşü olan ama aslı ahlaksızlık olan ve toplumun sinir uçlarına dokunan bu tip ahlaksızlıkların normalleştirilmesine, özendirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” diyen Mican tepkilerin ardından yeni bir açıklama yaparak, “Biz Taksim’de sopalarla kovalayalım demedik” demek zorunda kalmıştı.

Mican’ın bu açıklamasının ardından LGBTİ dernekleri suç duyurusunda bulunmuş, açılan davanın ilk duruşması 18 Mayıs’ta görülmüştü. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan yargılanan Kürşat Mican ve avukatı mahkemeye gelmemişti.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret