26/06/2022 | Yazar: Kaos GL

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesi polis İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm yolları kapattı, Sıraselviler'de polis barikatı kuruldu. Polis, mekanlarda oturanları da dışarı çıkarttı.

Onur Yürüyüşü öncesi Taksim polis ablukası altında! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu yıl 30’uncusu düzenlenecek olan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları kararıyla yasaklandı.

Bugün (26 Haziran) hafta kapsamında yapılması planlanan 20. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesinde ise Şişhane ve Taksim metro duraklarının kapalı olacağı Metro İstanbul tarafından duyuruldu. Metro İstanbul yaptığı duyuruda sefer iptallerinin İstanbul Valiliği’nin kararı olduğunu belirtti.

Öte yandan İstanbul Valiliği dün (25 Haziran), Onur Yürüyüşü günü sabah 11’den itibaren Taksim’de çok sayıda yolun trafiğe kapatılacağını da duyurdu.

Bugün sabah saatlerinde polis İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yolları barikatlarla kapattı. Caddedeki insanları dışarı çıkardı. Onur Yürüyüşü için komitenin çağrı yaptığı Sıraselviler Caddesi de saat 12 itibariyle polis barikatıyla kapatıldı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, yürüyüş öncesinde olası hak ihlalleri ve gözaltılara ilişkin telefon ve WhatsApp hattı kurdu: 

“+905431785004 numarasına whatsapp üzerinden video, fotoğraf gönderebilirsin, yine  +905352747022 numarasından da acil durumlarda, gözaltı durumlarında bize ulaşabilirsiniz.”

onur-yuruyusu-oncesi-taksim-polis-ablukasi-altinda-1

Fotoğraf: Meral Danyıldız / Artı TV

Polis, yürüyüşün yapılacağı 17.00’den saatler önce, saat 13.30’da Cihangir’deki Firuzağa Kahve’de oturanları mekandan dışarı çıkardı.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret