03/10/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Soru soramaz, öpüşemez, polise cevap veremezsiniz.’

Öpüşmek de kabahat! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Polis, 'öpüşme' gerekçesiyle Kabahatler Kanunu’ndan para cezası kesti: “Soru soramaz, öpüşemez, polise cevap veremezsiniz.”

İstanbul Samatya sahilinde öpüşen iki kişiye Kabahatler Kanunu’ndan para cezası kesildi. Kanunun “çevreyi rahatsız etmek” maddesinden 109 TL para cezası kesilen Ali Neşet ve cinsiyetçi hakarete maruz kalan Hilal Güler yaşadıklarını sosyal medya hesaplarından anlattı.

“Soru soramaz, öpüşemez, polise cevap veremezsin”

Ali Neşet para cezası tutanağını da paylaşarak hesabından şöyle yazdı:

“Arabaya bindirene kadar Google’a bak öpüşmenin cezası var diyen memur, kendi bakıp bulamayınca rahatsız etmek diye dayattı işlem yaptı. Çevreye rahatsızlıkmış, ‘tutanağa rahatsızlık değil öpüşmek diye yaz’ dedim, nasıl yazayım dedi, kucağına kızı oturtmuş öpüyorsun diye delirdi. Soruları ben sorarım ben polisim diyor, Amerikan suç filmi sanki. Soru soramaz, ukalalık yapamaz, öpüşemez, polise cevap veremezsiniz.”

Hilal Güler ise paylaşımında polisin hakaretini şöyle aktardı:

“Kadın olduğum için beni muhatap almadılar. Soru soruyorum 'Seninle konuşmuyorum ben' diyor. 'Siz de masum değilsiniz ne olduğunuz belli' dedi.”

Kabahatler Kanunu hakkında

Pembe Hayat ve Kaos GL derneklerinin “Trans Olmak Suç Değildir” broşürüne göre; 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu suç vasfı taşımayan ancak kabahat niteliğinde olup para cezası kesilmesi gerekli fiilleri düzenliyor. Amacına ve hukuka aykırı şekilde bu kanun en çok trans kadınlara karşı kullanılıyor. Trans kadınlara bu kanun üzerinden hukuksuz para cezaları kesiliyor.

Broşürde Kabahatler Kanunu uygulamasına karşı yapılabilecekler şöyle sıralanıyor:

“Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası yazmak isteyen polis memurları sizi bu gerekçe ile karakola götüremez. Kanun kapsamında yazılan idari para cezaları derhal tutanağa bağlanıp size tebliğ edilmeli, bu işlem kabahatin işlendiği iddia edilen yerde yapılmalıdır.

“Ancak uygulamada bu konuda yoğun hak ihlalleri yaşanmaktadır. Polis, idari para cezası yazmak için sizleri zor kullanarak karakollara götürüyor. Bu gibi durumlarda derhal avukatınızla iletişime geçin.

“İdari para cezalarına karşı kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir. İtiraz, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılıyor. İtiraz ederken dava harcı ödemenize gerek yoktur. İtirazı avukatlar aracılığıyla yapmanız takibinin sağlanması konusunda faydalı olacaktır.”


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret