25/10/2019 | Yazar: Kaos GL

Pembe Hayat Derneği’nin düzenlediği “Lubunyalar neden karikatüre ihtiyaç duyar” atölyesi 27 Ekim Pazar günü gerçekleşecek.

Pembe Hayat’tan karikatür atölyesi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat Derneği, 27 Ekim Pazar günü karikatür atölyesi düzenliyor. Kaos GL’den Aslı Alpar’ın yürüteceği “Lubunyalar neden karikatüre ihtiyaç duyar” atölyesini Dernek şöyle tanıtıyor:

“Karikatürü ‘komik çizgi’ ile sınırlamıyorsak, mizahtan bahsediyorsak onun iktidarın karşısında duruşunu teslim etmeliyiz. Muktedirle kafa bulan bir karikatür, hedeflediği iktidar alanını sadece kanun koyucularla sınırlayabilir mi? Ya siyasetin diğer unsurları? Fail olarak heteroseksizm, ataerki, ikili cinsiyet? Bunlara sessiz kalan bir karikatürün mizahla nasıl bir ilişkisi olabilir? Diğer yandan en güçsüz anında imdadına yetişen çizgili bir araç. Yok sayılmaya, adına konuşulmasına karşı bir kahkaha? Ayrımcılığın antidotu biraz da dalga geçmek onunla. Güçlenmek, ayrımcılığa karşı söz üretmek için bir mecra daha.

Bugüne dek cinsiyetçi, heteroseksist ve ikili cinsiyet üzerine olan karikatür pratiklerini tersine çevirmek için queer karikatür atölyesine bekleniyorsunuz. “Ben çöp queer bile çizemem” demeyin, bu atölyede lubunyalar neden karikatüre ihtiyaç duyar sorusuna birlikte yanıt bulup karalayalım.”

Etkinliğe katılım ve adres bilgisi için etkinlik@pembehayat.org’a mail atabilirsiniz.

 


Etiketler: kültür sanat
bülten