27/09/2010 | Yazar: Barış Sulu

25 Eylül’ü 26 Eylül’e bağlayan gece Ankara’nın merkezi Kızılay’daki SSK Eğlence Merkezi’nin önünde Pembe Hayat Derneği üyesi ü&cce

25 Eylül’ü 26 Eylül’e bağlayan gece Ankara’nın merkezi Kızılay’daki SSK Eğlence Merkezi’nin önünde Pembe Hayat Derneği üyesi üç kişiye 15 kişi tarafından saldırıda bulunuldu. Aynı günün akşamüzeri nefret sonucu Bursa’da öldürülen İrem ve nefret cinayetlerine ses çıkartmak için SSK İşhanı’nın arka sokağında eylem yapılmıştı.
 

Saldırıya uğrayan Destina ile konuştuk ve bize olayı anlattı:
 
“SSK İşhanı’ndaki barlardan birinde eğilendik, evimize dönüyorduk, merdivenlerden inerken bir erkek ve iki kadın tarafından laf atıldı,  ben de “Terbiyesizlik yapmayın” diye yanıt verdim, sonra tekrar küfür etmeye devam ettiler, karşılıklı ağız dalaşının devam ettiği sırada bir anda 3 kişi 15 kişi oluverdi ve üzerimize yürümeye başladılar, amacımız taksiye atlayıp kaçmak, Deniz’e bir tekme vurdular o anda, Deniz merdivenlerden yuvarlandı, işte o anda yumruklar, tekmeler, kafa atmalar… Bir anda linç edilmeye çalışıldık. Polisin gelmesiyle herkes ortadan kayboldu, İnci’yi gördüğümde bayılmış yerde yatıyordu, ambülans gelene kadar baygın kaldı. Ben kolumdan bıçak darbesi aldım ve dirseğimde biraz kesik var, çenem ağrıyor, gözümde morluklar var, İnci’nin her yeri mosmor ve evde yatıyor, evden çıkacak durumda değil şu an, Deniz’in durumu iyi. Bu saldırıya 'linç' diyebiliriz açıkça. Etraftakilere sorduk ama isim falan alamadık, kim olduklarının bilmediğimiz için şikayetçi de olamıyoruz.”

Nefretin körüklendiği bir döneme girdiğimiz şu günlerde, yetkililerin, yasa yapıcıların, milletvekillerinin nefret suçlarına karşı acilen önlemler alması, yasalar yapması ve “nefret suçu”nu tanıması gerekiyor.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
bülten