27/12/2010 | Yazar: Kaos GL

Pembe Hayat üyesi 3 trans aktiviste yönelik polisler tarafından açılan davanın ikinci duruşması bugün (29 Aralık), Ankara 15.

Pembe Hayat Üyesi 3 Trans'ın Davası Görüldü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat üyesi 3 trans aktiviste yönelik polisler tarafından açılan davanın ikinci duruşması bugün (29 Aralık), Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dava, davalı Selay Tunç'un kamerasıyla çektiği olay anı konuşmalarının çözümlenmesi için 24 Şubat 2011'e ertelendi.

Davayı Pembe Hayat ve Kaos GL aktivistlerinin yanı sıra gazeteciler, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Almanya Büyükelçiliği'nden
Katrin Bucholz de izledi.


Esat Karakolu polisleri
, 19 Haziran 2010 gecesinde, 3 trans aktivisti hiçbir gerekçe göstermeden durdurmuş ve Kabahatler Kanunu üzerinden kendilerine ceza yazmak için karakola götürmeye kalkışmıştı. Herhangi bir hukuki gerekçe gösterilmemesi gerekçesiyle bunu reddeden translar, polis tarafından zor kullanılarak karakola götürülmüş ve saatlerce bekletilmişlerdi.

Polisler tarafından bir polis telsizinin kırılması ve bir polisin de ayağının ekip otosuna sıkışması nedeniyle yapılan suç duyurusu üzerine açılan davanın ilk duruşması 26 Ekim 2010'da görülmüştü.

17 Mayıs 2010 tarihinde Ankara polisinin Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği üyesi 5 trans insan hakları savunucusuna yönelik gerçekleştirmiş olduğu şiddet ve kötü muamele sonrası, şiddete maruz kalan insan hakları savunucuları avukatları aracılığı ile suç duyurusunda bulunmuşlar, saldırıyı gerçekleştiren polisler ise "polise görev başında mukavemet" iddiasında bulunmuşlardı.

17 Mayıs 2010’da Pembe Hayat Derneği kurucu üyelerine yönelik polis saldırısı sonrasında, “polise direnme” suçlamasıyla açılan davanın 20 Ekim’deki ilk duruşmasında trans bireyler beraat etmişlerdi. 
 
İlgili bağlantı: 

Etiketler: insan hakları
İstihdam