26/06/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasağını ve polis şiddetini aştı, Beyoğlu sokaklarında “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

Polisleri aş da gel kurbanın olam: Onur Yürüyüşü her yerdeydi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Cihangir, Meydan Gazetesi

19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için bugün (26 Haziran) 17.00’de Taksim’de buluşma çağrısı yapıldı. Adalar Emniyeti’nin Onur Haftası pikniğine tehdidi, Şişli Kaymakamlığı’nın 30 günlük etkinlik yasağı, Maçka’da LGBTİ+’lara piknik yasağı ve polis saldırısı ile başlayan haftanın yürüyüşü de yasaklandı. Beyoğlu Kaymakamlığı, “devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi” bahanesiyle Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

Yürüyüş başlamadan Mis’te saldırı!

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-1

Fotoğraf: Mis Sokak, Hacı Bişkin / Gazete Duvar

Daha yürüyüş başlamadan, 15.00’da polis Mis Sokak’ta LGBTİ+’lara saldırdı. Yasak kararını bahane eden polis, sokakta bekleyen LGBTİ+’lara kalkan ve plastik mermilerle saldırdı. Çok sayıda kişiyi sokak ortasında darp etti.

LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ve avukatlar, polisle görüşmek istedi. Ancak polis görüşmeyi reddetti. Yirmiden fazla kişinin gözaltına alındığı saldırıda, sokak ortasında LGBTİ+’lara işkence görüntüleri medyaya yansıdı.

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-2

Fotoğraf: Mis Sokak, Hacı Bişkin / Gazete Duvar

LGBTİ+’lar, polis saldırısına “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla karşılık verdi.

Polis, aralarında LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi gönüllüleri ve gazeteci Bülent Kılıç’ın da olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Polis saldırısında bir kişi yüzünden yaralandı. Polis, yaralı olmasına rağmen gözaltına aldı. Dağılan kitleye de saldırdı. Polis, Mis Sokak'taki mekanları da zorla kapattı.

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-3

Odakule: Aşk, aşk hürriyet uzak olsun nefret

LGBTİ+'lar ardından "Aşk, aşk hürriyet uzak olsun nefret" sloganlarıyla Odakule'ye yürüdü. Odakule'de basın açıklaması okunurken polis tekrar saldırdı. Bunun üzerine aktivistler açıklamayı yürüyerek okudu.

Tünel’den Cihangir’e yürüyüş!

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-4

Fotoğraf: Tünel, Tuğçe Yılmaz

Saat 16.15'te ise LGBTİ+'lar Tünel'de toplandı. "Transfobik devlet, yıkacağız elbet" sloganlarıyla basın açıklamasını okudu. Ardından yürüyüş yaptı.

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-5

Fotoğraf: Cihangir, Burcu Karakaş

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü bütün polis baskısını aşarak Cihangir’e ulaştı. Binlerce kişi “Susma haykır non-binary’ler vardır”, “Susma haykır translar vardır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla Cihangir’de basın açıklamasını okudu. Polis, kitle dağılırken plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. En az 13 kişi gözaltına alındı. Polis üç kez LGBTİ+'lara saldırdı, LGBTİ+'lar üç kez tekrar toplanarak sloganlarla polisi protesto etti.

Gülüm ve Kadıgil de katıldı

Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de açıklamaya katıldı.

Cezayir Sokak önüne de polis saldırdı

Eylemlerin ardından LGBTİ+’lar eğlenmek için Cezayir Sokak’ta bir araya geldi. Binlerce kişi sloganlar ve danslarla Onur Yürüyüşü’nde LGBTİ+ direnişini kutladı. Polis, Cezayir Sokak’ta da LGBTİ+’lara saldırdı. LGBTİ+’lar polis saldırısına, “Polis defol sokaklar bizimdir” sloganları attı. Gaz bombalı saldırıdan çok sayıda kişi etkilendi. Polis, avukatlara da saldırdı. Saldırıda yaralananlar oldu.

Tencere tavalı protesto!

Gün boyunca devam eden polis saldırısına civardaki esnaf ve evlerinde oturanlar da tepki gösterdi. Akşam 21.00’de Kazancı Yokuşu’nda tencere tavalı protesto başladı.

Eylemlerde 40’tan fazla kişi gözaltına alındı

Gün boyunca eylemlerde farklı noktalarda 40’tan fazla kişi gözaltına alındı. Polis, LGBTİ+ aktivistlerini gözaltına alırken darp etti, işkence uyguladı. Gözaltına alınanlar Vatan Emniyet’teki ifadeleri ve sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakılıyor.

Sosyal medyadan şiddete tepki!

Onur Yürüyüşü’ne polis şiddetine karşı #Pride2021 etiketi Türkiye TT listesinde uzunca süre 1. sırada yer aldı. Gün boyunca #Pride2021 etiketiyle Türkiye konumundan yüz binden fazla tweet atıldı.

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-6

Haykırıyor, zırıldıyoruz!

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşümüzü 26 Haziran Cumartesi günü yine Taksim’de gerçekleştiriyoruz. Alanlarımızın daraltılmasına dağılarak, her yerde var olarak direnmemizin ardından, bu kez hep beraber sokaklara dönüyor, sokakları dolduruyoruz. Haykırıyor, zırıldırıyoruz.

Kendi sokaklarımızda, kendi derelerimizde, kendi dağlarımızda, kendi bedenlerimizde türlü türlü yöntemlerle tahakküm kurma haddini bulanlara; mafyalara, nefrete, kutuplaşmaya inat yaşam alanlarımızı koruyor ve çoğaltıyoruz. Topluma yönelik son yıllarda gerçekleştirilen ve sistematik olarak devam eden baskıya karşı sokaklarımızı koruyoruz.

Geçtiğimiz yıl hem LGBTİ+’lar hem de tüm toplum için baskıyla, şiddetle, zorbalıkla geçti. Ancak hiçbirimiz haklarımızdan, varoluşlarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz. Gökkuşağına dair her şeyi suç unsuru gibi göstermeye çalışanlara karşı, lubunyalar gökkuşağına sahip çıkmaya devam ediyor.

Küçük Bayram’da yerlerinden edilen seks işçisi kadınlar, yaşadığımız tüm felaketlerde olduğu gibi pandemide de güvencesizliğe, şiddete ve baskıya karşı sokakta direnmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan eylemlerde başta LGBTİ+’lar olmak üzere tüm Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenleri devlet şiddetine, kayyumlara ve atamalara karşı kampüste ve sokakta direnmeye devam ediyor.

6 Mart günü Kadıköy’de gözaltı işkencesine maruz kalan Kürt trans artı kadınlar, sokakta direnmeye devam ediyor.

Lubunyaların ve kadınların yaşamını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede kaldıranlara karşı, kadınlar ve LGBTİ+’lar sokakta direnmeye devam ediyor.

polisleri-as-da-gel-kurbanin-olam-onur-yuruyusu-her-yerdeydi-7

Fotoğraf: Cihangir, Meydan Gazetesi

12. cumhurbaşkanının yok öyle bir şey diyerek yok saymaya çalıştığı lezbiyenler kimliklerine sahip çıkmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

Mafyatik ilişkileri ifşa olan bakanların hedef gösterdiği, sapkın ilan ettiği lubunyalar onurla açılmaya, görünür olmaya, ahlakçılıktan sapmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

Siyasetten dışarı atılmak istenerek, parti binaları basılarak korkutulmaya çalışılan Kürtler, Deniz Poyraz’ı yaşatmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

İkizdere’de ve tüm coğrafyada dağlar ve sular için direnenler ormanlarda ve sokakta direnmeye devam ediyor.

Günlerdir iktidarların atıkları Marmara Denizi’nin üstünde kendini gösteriyor. Buna rağmen bugün aynı zamanda İstanbul’un doğasının, denizinin, tüm canlıların yaşam alanlarının katledilmesi anlamına gelen Kanal İstanbul’un temel atma töreni var.

Bizler yaşamı savundukça ve var ettikçe, devletler Gezi Parkı’ndan Hasankeyf’e yıllardır doğayı ve kültürü talan etmeye arsızca devam ediyor.

Bizler şiddeti ve tehditleri Eryaman’dan, Sur’dan, Kazdağları’ndan ve daha birçok güvenli yaşam alanımızın talan edilmesinden tanıyoruz. Her geçen gün daha çok afişe edilen devlet mafya ilişkileri yıllardır hayatlarımızda, evlerimizde; peşimizi bırakmıyor! Bu sene de Heybeliada’da ve Maçka’da devlet yetkililerinin pikniğimize yönelik tehdit ve saldırıları bize bir kez daha göstermiştir ki, nefret, şiddet ve savaş devlet eliyle beslenmektedir.

Bizler LGBTİ+’lar, kadınlar, işçiler, kürtler, öğrenciler olarak devletin bize yönelttiği tüm saldırılara karşı bir arada durmakta kararlıyız. Birlikte örgütlenecek, sokakta beraber bağıracak, yeniden partileyecek, güvenli alanlarımızı birlikte koruyacak ve büyüteceğiz.

Çünkü biliyoruz, tüm yasakların, saldırıların, engellemelerin, yok sayma girişimlerinin arkasında korkuları var! İşledikleri suçların farkındalar, yargılanmaktan korkuyorlar. Halkların iradesinin farkındalar, koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar. Yok saymakla yok olmayacağımızı biliyorlar, var oluşlarımızdan korkuyorlar. Ama bundan daha fazlası var! Biz sandıklarından daha ibne, daha ahlaksız, daha zırıl, daha örgütlüyüz. Sokakta direnmeye devam ediyoruz.

Bugün burada olan, sokakları ve birbirini çok özleyen tüm lubunyaların; belki iyi hissetmediği için, belki başka bir sebepten burada olamayanların; zorbalığa maruz kalan, kendini yalnız hisseden herkesin; yerlerinden edilenlerin; devlet şiddetine maruz bırakılanların, tüm lubunyaların Onur Haftası kutlu olsun! İyi ki varız ve çok kalabalığız. Sadece bu sokağı değil tüm Taksim’i, İstanbul’u ve tüm kentleri, kırsalı da istiyoruz. İyi ki varsın lubunya! Onur ayın kutlu olsun!

Ve 1 Temmuz günü Tünel’de, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için yine Taksim’de, bizim sokaklarımızda görüşürüz lubunya!


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, kent hakkı
İstihdam