22/11/2018 | Yazar: Kaos GL

“Pozitif Alan” sergisi Alper Turan küratörlüğünde 1 Aralık’tan itibaren Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room’da.

“Pozitif Alan” 1 Aralık’ta açılıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Pozitif Alan” sergisi Alper Turan küratörlüğünde 1 Aralık’tan itibaren Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room’da.

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”, 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren “Pozitif Alan” başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Alper Turan’ın küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, video, yağlı boya, kolaj, heykel, yerleştirme ve fotoğraf gibi farklı medyaları kullanan sanatçıların işlerini birbirleriyle temas ettirecek ve bir “anlamlar epidemiği” olan HIV/AIDS’i deşifre etmeyi amaçlayacak:

“1980’lerde ortaya çıktığına inanılan AIDS’in kısa sürede ölümcül, global bir epidemik haline gelmesi ve yaygın bulaşma yollarına sahip olması tüm dünyada muhafazakar seslerin yükselişiyle birlikte hastalığın marjinalleşmesine sebep olur.

“80’lerin sonundan bu yana, Kuzey Amerika’da salgına sessiz kalan Reagan yönetimine karşı seslerini duyurmak ve ölen “arkadaşlarının” yaslarını tutmak için aktivistler ve sanatçılar omuz omuza verir. Kitleleri ayırması beklenen bulaşıcı hastalık onları birleştirir ve bu sayede günümüzde AIDS sanatı başlı başına bir sanat tarihi dönemini ve sanatın demokratikleşmeyi deneyen pratiklerini ifade etmek için kullanılır hale gelir. AIDS, dönemin teorilere boğulmuş çağdaş sanatını kişiselleştirmiş, politikleştirmiş; sanat nesnesi bir bedene, o beden de paylaşılıp dağılan ve galeriden çıkan ideolojik bir virüse dönüşmüştür.

Mürteza Elgin zorla müşahede altına alındığı ve tecrit edildiği hastaneden çıkarken. (Cumhuriyet Gazetesi, 8 Kasım 1985)

“Türkiye’deki ilk medyatik AIDS vakası olan Mürteza Elgin’den bu yana HIV/AIDS kamuoyunda yalnızca skandallarla anılır, bir tabu olarak kalmaya ve damgalanma nedeni olmaya devam eder.  AIDS dönemi aktivist sanat pratiklerinden ilham alan ve küratöryel bir aktivizm projesi olarak ele alınabilecek “Pozitif Alan” adını görsel sanatta kompozisyonun ana odak noktasını nitelemek için kullanılan terimden alarak izleyicinin içine girmesini ister ve izleyiciye negatif alan sunmaya karşı çıkar. Sanat işlerini birbirleriyle karıştırır, arka planlarını öne çıkarır ve görülen her şeyi özneleştirir. Zira Albert Camus’nün dediği gibi, “Veba hayattır” ve “kimse, hiç kimse ondan muaf değildir.”

““Pozitif Alan”, kaydeden, ayrıştıran, kabul eden, reddeden, bulaşan ve yayılan öznel bedenlerin karşısında ideolojik ve medikal bedenin yanı sıra, görünürlük ve damgalanma, kurban ve suçlu halleri, haz ve hastalık gibi HIV/AIDS’le doğrudan ilişkilenen konuları da tartışmaya açar. Sergi “pozitif olmayı” olumluyor olsa da, AIDS’i bir “metafor” olarak görme hakkını da elinde tutar. Bulaştığı hücreyi yok etmeyen, onu savunmasız hale getiren baskılanmamış HIV, eril tahakkümün, biyoiktidarın pratiklerini de hatırlatır. “Pozitif Alan”, bu pratiklere karşı yeni bulaşma teknolojileri arar.”

Sergi, 01 Aralık 2018 - 02 Şubat 2019 tarihleri arasında Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

Katılımcı Sanatçılar: Ardıl Yalınkılıç, Artık İşler, Can Küçük, Ceren Saner, Furkan Öztekin, Elmgreen&Dragset, Güneş Terkol, İz Öztat, Leyla Gediz, Nihat Karataşlı, Onur Karaoğlu, Özgür Erkök Moroder, Pınar Marul, Sabo Akdağ, Sadık Arı, Serdar Soydan, Ünal Bostancı

“Operation Room” Pazar günleri hariç her gün, 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room” Tel: 444 3 777


Etiketler: kültür sanat