23/02/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin düzenlediği “Queer Mizah Atölyesi”, cinsiyetçi ve heteroseksist komiğe karşı bir mizah için buluştu.

Queer mizah mümkün! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin düzenlediği “Queer Mizah Atölyesi”, cinsiyetçi ve heteroseksist komiğe karşı bir mizah için buluştu.

Kaos GL, heteroseksist mizahı sorgulamak ve queer mizahın imkânlarını aramak için 10 Şubat Cumartesi günü İstanbul’da “Queer Mizah Atölyesi” düzenledi. Karikatürist, çizer ve LGBTİ aktivistlerinin katıldığı atölye Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin toplantı salonunda gerçekleşti.

Kaos GL’den Aslı Alpar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen atölyeye, çizer ve karikatüristlerden Zeynep Özatalay, Murat Başol, Özge Göncü, Semra Can, Murat Karadan, Bilgesu Yaprak katıldı. Atölyeye ayrıca “Kuir (Queer) Karikatürler” isimli facebook sayfasının yöneticileri ve LGBTİ-feminist aktivistler destek sundu. 

Gelecek ay raflarda yer alacak Kaos GL Dergi’nin “Mizah” dosya konusunu önceleyen bu atölye, erkek çizerlerin domine ettiği, okuyucuları yalnızca heteroseksüel erkeklermiş gibi komik üreten, cinsiyetçi ve heteroseksist stereotiplerin ısrarla yeniden üretildiği karikatür dergilerini tartıştı. Atölyede ayrıca aynı ekiple alternatif mecralarda mizah ve karikatür üretiminin sürdürülmesi kararı alındı.

Atölyenin tüm detayları Kaos GL Dergi’nin gelecek sayısında

Atölyede çizgi roman ve karikatürde kadın ve LGBTİ temsili, mizah-komik ayrımı, stereotipler, cinselliğin mizahı ve aktivizm ile mizah ilişkisi konu başlıkları oldu. Yaklaşık üç saat süren yuvarlak masa toplantısına dair tüm detayları Kaos GL Dergi’nin gelecek ay yayınlanacak “Mizah” dosya konulu 159. Sayısında bulabilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
Nefret