07/11/2018 | Yazar: Kaos GL

“Queer: Resimli Bir Tarih”, Judith Butler’dan Oz Büyücüsü’ne queer kuramı biçimlendiren insanları, düşünce ve olayları irdeliyor.

‘Queer: Resimli Bir Tarih’ yayınlandı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Queer: Resimli Bir Tarih”, Judith Butler’dan Oz Büyücüsü’ne queer kuramı biçimlendiren insanları, düşünce ve olayları irdeliyor.

Dipnot Kitap, Meg-John Barker ve Julia L. Mickenberg’in “Queer: Resimli Bir Tarih” kitabını yayınladı.

Utku Özmakas’ın çevirdiği kitap kimlik politikası ve toplumsal cinsiyet rollerinden imtiyaz ve dışlamaya, “normal” kavramını oluşturan statükonun boyunduruğundan kurtulma yollarından cinsiyet ve cinselliğe ilişkin yaklaşımların kültürle ilişkisine ve değişim ihtimallerine değiniyor:

“Queer teori nedir? Genellikle LGBT hareketine dair bir kimlik politikası olarak yorumlanan ve toplumsal cinsiyet rollerini alt üst eden bu düşüncenin temelleri nelerdir? Feminizm ve postyapısalcılık gibi kuramlarla birleşme ve ayrışma noktaları hangileridir? Akademisyen-aktivist Meg-John Barker ile çizer Julia Scheele bu grafik kitapta bir süredir dünyada çığır açan queer düşüncenin ve LGBTQ+ hareketinin tarihçesine tüm yönleriyle ışık tutuyorlar.

“Pop kültüründen sinemaya, militan hareketlerden akademiye, James Bond ve Judith Butler’dan Oz Büyücüsü’ne önemli isimler ve karakterler aracılığıyla queer kuramı biçimlendiren insanları, düşünce ve olayları irdeliyorlar.

“Queer: Resimli Bir Tarih, kimlik politikası ve toplumsal cinsiyet rollerinden imtiyaz ve dışlamaya, “normal” kavramını oluşturan statükonun boyunduruğundan kurtulma yollarından cinsiyet ve cinselliğe ilişkin yaklaşımların kültürle ilişkisine ve değişim ihtimallerine dair ufuk açıcı bir gezinti.

“Verili olan ve dayatılanla yetinmeyip her zaman farklılaşma cüretini gösterebilenlere...”


Etiketler: kültür sanat
Bayram