14/06/2017 | Yazar: Kaos GL

ADA’da yeniden başlayan ‘Queer Teori’ dersinde bugün Alev Özkazanç, queer teorinin imkânlarını anlatacak.

Queer siyasetin imkânları bugün Queer Teori’de Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ADA'da yeniden başlayan “Queer Teori” dersinde bugün Alev Özkazanç, queer teorinin imkânlarını anlatacak.

Kaos GL ve Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı tarafından 5 yıldır ortak yürütülen fakat KHK'ların ardından açılamayan "Queer Teori" dersi dün Ankara Dayanışma Akademisi’nde (ADA) yeniden açıldı.

Kaos GL Derneği’nin Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları ile birlikte 2013 yılından beri yürüttüğü “Queer Teori” dersi KHK’ların ardından yapılamaz hale gelmişti. “Queer Teori” dersi Kaos GL’den Aylime Aslı Demir’in ihraç edilen Betül Yarar, emekliliğe zorlanan Alev Özkazanç ile yürüttüğü bir dersti. Dersi bu dönem Funda Şenol Cantek yürütecekti ancak Cantek de KHK ile ihraç edildi.

Dönem başında Kaos GL bu duruma ilişkin yaptığı açıklamada, akademisyenlerin KHK ile ihraç edilmesinin ardından dersin yapılamayacağını belitmiş ve “Bu bir veda değil aksine bu güne kadar beraber yürüdüğümüz, eylediğimiz, düşündüğümüz hocalarımızla, öğrencilerimizle başka mecralarda eylemeye devam edeceğimizin ilanıdır” diye eklemişti.

Ankara Dayanışma Akademisi’nde yeniden başlayan “Queer Teori” dersinde bugün Alev Özkazanç, queer teorinin imkânlarını anlatacak.

İlk ders: Queeriz, buradayız

Queer Teori’nin ADA’daki ilk dersi Aylime Aslı Demir’in sunumuyla başladı.

Demir, LGBTİ mücadele tarihinden örnekler vererek, queer metnler ve örgütlerden bahsetmişti. İlk derste, Stonewall isyanı, eşcinsellerin feminizm içinde “lavanta tehdit” olarak görülmesi, “bizleri kapitalizmin içinde pazarlayamazsınız, queeriz, buradayız” diyen queer hareketin gücü ve Türkiye’deki LGBTİ örgütlenmesi konuşuldu.

Cinselliğin tarihi, kimlikler ve cinselliğin sorgulanması

İkinci ve üçüncü ders Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi Arş. Gör. Ezgi Sarıtaş’ın anlatımıyla sürdü.

Sarıtaş, cinselliğin analiz kategorisi olarak nasıl kullanıldığını, kimlikllenme ve cinsellik bilgisinin oluşumunu, cinsel politikayı belirli tarihsel dönemlerde bir arada ele alarak, doğal kabul edilen cinselliğin sorgulanmasını katılımcılarla paylaştı.

Queer siyasetin imkânları bugün Queer Teori’de

Queer Teori’de bugün derse, Ankara Üniversitesinde Queer Teori dersini yürüten ancak KHK’ların ardından emekliliğe zorlanan Alev Özkazanç devam edecek.

Alev Özkazanç, queer kuramın düşünsel kaynaklarını, queer ve psikanaliz, Butler düşüncesi anlatacak. Queer Teori dersinde bugün ayrıca queer siyasetin potansiyelleri tartışılacak.

Queer Teori bugün, saat 18’de Ankara'da bulunan Beyoğlu Kültür Sanat’ta. Kaçırmayın!


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret