02/06/2021 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL ve Notabene işbirliğiyle yayınlanan “Queer Teori: Bir Giriş” üçüncü baskısını yaptı.

“Queer Teori: Bir Giriş” kitabından 3. baskı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Annamarie Jagose'un, queer teori için en temel giriş kaynaklarından biri olan çalışması “Queer Teori: Bir Giriş”, 2015 yılında Ali Toprak’ın çevirmenliği ve Aylime Aslı Demir'in editörlüğünde Türkçeye kazandırılmıştı. Kitap geçtiğimiz günlerde üçüncü baskısını yaptı.

Kitaba tüm dağıtımcılardan ve kitabevlerinden ulaşabilirsiniz. Online satın almak isterseniz de şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Tanıtım yazısından…

“Queer” bir zamanlar en iyi anlamıyla eşcinselliği ifade eden bir argo, en kötüsüyle homoseksüelliğin aşağılandığı bir kelime olarak kullanılmaktaydı. Son yıllarda bu kavram farklı biçimlerde kullanılmaya başlandı.

"Queer" zaman zaman kültürel anlamda marjinal kabul edilen cinsel kimlikleri ortak bir çatı altında birleştiren kavram olarak işlev görmekteyken bazen de geleneksel gey ve lezbiyen çalışmalarından doğmuş ve gelişmekte olan bir teori modelini tanımlamaktadır. Kavramın modern kullanımına ilişkin bu kısa ve kısmi değerlendirmeden hareketle bile, queerin oluşum süreci devam eden bir kategori olduğu açıktır. Buradan, queerin henüz katılaşmadığı, daha tutarlı bir profile kavuşmadığı anlaşılmamalıdır; daha ziyade bu, kavramın tanımlanmasındaki belirsizliğin ve esnekliğinin, onun kurucu özelliklerinden biri olduğunu göstermektedir.

Bu durum dikkate alındığında, queer fenomenine ilişkin giriş niteliğinde bir değerlendirme yapmak sezgisel olana aykırı, hatta abes gibi görünebilir... Günümüzde “queer” başlığı altında yürütülmekte olan farklı politik ve teorik çalışmaların ayrıntılarıyla ele alındığı bu kitap queeri pek de eklemlenemeyen bir potansiyeller duyumu anlamında “bir olasılıklar alanı” kabul etmektedir.


Etiketler: kültür sanat
Telegram