08/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Milletvekili Aylin Nazlıaka, Büyükada operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Kadın Koalisyonu üyesi İlknur Üstün’ü ziyaret etti.

"Eğer bu suçsa biz bu suçu hep birlikte işledik ve işliyoruz" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Büyükada operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Kadın Koalisyonu üyesi İlknur Üstün’ü ziyaret etti.

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Büyükada operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan insan hakları savunucusu Kadın Koalisyonu üyesi İlknur Üstün’ü Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti.

“Kadınlar yoksun olmasınlar diye çalışmak suçsa bu suçu hep birlikte işliyoruz”

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, İlknur Üstün kendisini ziyaret eden Milletvekili Aylin Nazlıaka aracılığıyla, şiddetsiz bir dünya için mücadele ettiğini ve bu mücadeleye devam edeceğinin ifade etti.

Üstün, “Kadınlar yoksul ve yoksun olmasınlar; eğitim görsünler, tacize, tecavüze uğramasınlar istiyoruz. Eğer bu suçsa biz bu suçu hep birlikte işledik ve işliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama çalışmasında bulunanlar, kamu idaresinde bu çalışmalara destek verenler de bu suça ortaktır” dedi.

Nazlıaka: “Kadınların ayrımcı politikalarla yok sayılmasına ve katledilmesine karşı sağlam duvardır o.”

İlknur Üstün’ü ziyaret eden Nazlıaka, Üstün’ün yaşamını kadınların eşitlik mücadelesine adadığını belirtti. Nazlıaka İlknur Üstün için, “Kadınların ayrımcı politikalarla yok sayılmasına ve katledilmesine karşı sağlam duvardır o. Ezilenler için de bir sığınak. İlknur bu mücadeleyi meşru ortamlarda vermiştir, hiçbir örgüt üyeliği bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Nazlıaka, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nde, kadına yönelik şiddeti önleme amaçlı yasalarda emeği olan İlknur Üstün’ün serbest kalması için milletvekillerinden ses gelmemesini, “Demek ki iktidara pamuk ipliğiyle bağlılar ki ipin kopmasından çok korkuyorlar. Biz bu haksızlığı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” sözleriyle açıkladı.

Ne olmuştu?

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak üzere Büyükada’da bir araya gelen on iki insan hakları savunucusu 5 Temmuz tarihinde gözaltına alındı. İnsan hakları savunucularının gözaltına alındığı saatler sonra öğrenildi, bir gün boyunca nerede tutuldukları bilgisine ulaşılamadı ve süreçten aileleri dâhil hiç kimse bildirilmedi. Soruşturmayı yürüten savcı gözaltına alınan hak savunucuları için 11 Temmuz’da ikinci kez yedi günlük ek gözaltı süresi aldı. Gözaltına alındıktan on üç gün sonra, 18 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan insan hakları savunucularından Nalan Erkem, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan ve İlknur Üstün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın itirazı üzerine serbest bırakılan 4 kişi için 21 Temmuz’da çıkan yakalama kararının ardından Nalan Erkem ve İlknur Üstün tutuklandı.


Etiketler: insan hakları
Nefret